Referendum v Iráckém Kurdistánu na severovýchodě Iráku by mělo proběhnout 25. září. Kurdistán si ale už teď exportuje ropu nezávisle na centrální vládě v Bagdádu. 

Jak píše agentura Reuters s odvoláním na dva své zdroje, hodnota zakázky představuje více než jednu miliardu dolarů. Podle Bagdádu tím ale Kurdové chtějí získat peníze na financování svých bojů proti Islámskému státu.

Autonomní region dostal od firmy kontrolované Kremlem již dříve půjčky v hodnotě stovek milionů dolarů k zajištění garance dodávek ropy a k rozvoji plynovodů. 

Region sice disponuje rozsáhlými zásobami ropy a zemního plynu, chybí mu ale potřebné investice do infrastruktury. Obchod největší ropné společnosti na světě (podle objemu produkce) mu tak má pomoci.

Pro Turecko, které je hladové po energiích, znamená příchod nového dodavatele potenciál stát se hlavním centrem dodávek plynu do Evropy.

Přepravní kapacita nového plynovodu má být 30 miliard kubických metrů ročně, což představuje šest procent evropské poptávky, nebo jednu šestinu ruského exportu do Evropy. Stavba by měla být dokončena v roce 2019 s tím, že plyn jí začne protékat o rok později.

Kurdské referendum o nezávislosti nepodporují ani Spojené státy americké a jiné západní mocnosti, protože se obávají, že vyvolá nepokoje v celém regionu a naruší vojenské operace proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii. Irácký parlament referendum odmítl a odvolal z funkce guvernéra severovýchodní irácké provincie Kirkúk, který je podpořil.