Z náskoku zemědělci ale příliš radosti nemají. S pracemi se mohlo začít už o měsíc dříve, ale každý čekal, co počasí ještě udělá. Na druhou stranu letos zřejmě nelze dodržovat běžné agrotechnické termíny. Práce jdou sice hladce, ale polím chybí zimní vláha a kvůli teplému počasí se začínají škůdci objevovat dříve, než je obvyklé.

V březnu na Poddžbánsku spadlo jen osmnáct milimetrů srážek, oproti ideálním osmdesáti. Vloni tady nebyl stomilimetrový měsíční úhrn nijak výjimečný.

Kvete řepka

Rostliny rychle vegetují. Někde už řepka nasazuje květy. Hrozí rychlé stárnutí rostlin a malý nárůst zelené hmoty. Což v důsledku znamená nižší výnosy.

Na konci března měl chmel už dvacetimetrové výhony. Zabrzdit by ho mohlo současné ochlazení. Ale pokud by vysoké teploty pokračovaly i nadále, znamenalo by to řezat už velmi košatý chmel. Což většinou rostliny značně oslabí.

„Každá chmelnice se musí ale posuzovat individuálně. Některá má tendenci při růstu až přebujet. Té by pozdější řez spíše pomohl, protože u ní pak nenaroste tolik zelené hmoty, ale urodí se více chmele. Slabší chmelnice pozdější řez ještě více oslabí, " mínil ředitel Probiosu Kounov Pavel Řepík.

Tady začali s řezem chmele už na začátku dubna. Nyní mají pořezanou zhruba čtvrtinu porostů.

Na řez nenavazuje věšení drátku. V provozu jsou dvě plošiny. Se zapichováním drátku čekají, až seřezané rostliny obrazí, aby byly vidět babky. „Počítáme, že zapichovat začneme týden po Velikonocích." To přijedou i první brigády. Pokud by se neochladilo, rostliny, co se řezaly jako první, by byly k zapichování už příští týden," plánoval Řepík.

Objevují se škůdci

Teplé počasí nahrává škůdcům. Na rostlinách se začal objevovat lalokonosec libečkový, který se běžně vyskytuje až na narašených chmelových výhonech po řezu. V tuto dobu se dělá chemické ošetření.

Letos se ale chmelaři rozmýšlejí, zda neošetřit chmel ještě před řezem. Brouci sice žerou výhony, které se stejně uřežou, ale nyní by mohli dříve ukončit svůj vývojový cyklus. To pak zalezou pod zem k babce a celou ji zlikvidují. Použít proti nim ochranné prostředky už pak nelze. Další chemické ošetření bude nutné na nových výhonech ještě před zavedením, a to proti perenospoře. V posledních letech je takto včasný zásah už nutný, zvlášť u vysokoobsažných chmelů. Ještě tak před deseti lety stačil postřik až u třímetrových rostlin.

Kvůli teplé zimě a nezamrzlé půdě ve chmelnicích se zpozdila stavba nových konstrukcí chmelnic. Party stavěčů práce nyní nestíhají, proto někde, stejně jako v Kounově, kde mají připraveno ke stavbě něco přes dva hektary, ještě leží připravené nové konstrukce chmelnic na zemi.

„Chtěli jsme se vyhnout tomu, aby se jezdilo traktorem už po narašených výhonech, což zvláště výsazu neprospívá. Chmelnice by se měla postavit do konce týdne, ale není to ještě jisté," vysvětloval Řepík.

Nedostatek vláhy se projevuje i na polích. Mokrá oka, která se objevila v minulém roce bohatém na srážky v některých lokalitách po třiceti letech, pomalu mizí. Vláha se stahuje níže.

Čeká se na vodu

Porosty se podařilo ošetřit včas. Mají dostatek živin, takže jen čekají na vodu. Pokud by pravidelně pršelo, mohlo by to porosty ještě zachránit. „Pokud nezaprší, bude to problém. V březnu tady spadlo jen osmnáct milimetrů. Přitom ideální by bylo zhruba osmdesát milimetrů srážek za měsíc během celé vegetace," zkonstatoval Pavel Řepík.

Roční úhrn srážek na Poddžbánsku se pohybuje mezi pěti sty a pěti sety padesáti milimetry. Voda ale většinou přichází až po vegetaci, tedy v zimě, což se letos ani nestalo.

Na ozimech se už podepsal dosti vlhký podzim. Do půdy se kvůli mokru dostaly většinou pozdě.

Terén byl mokrý, a proto ne ideálně připravený. Některá místa se kvůli mokru musela vynechávat. Ozimé řepky dopadly lépe než obiloviny. Brzký nástup jara porosty trochu srovnal, podařilo se časné přihnojení dusíkem.

Na rozdíl od chmelu se v porostech na polích škůdci vyskytují v běžné míře. Očekávaný obrovský útok krytonosce a blýskáčka v řepce a dřepčíka v hořčici se po zimě a v teplém počasí zatím neprojevil. Dál se zatím uvidí, teplé počasí může nahrávat například mšici a svilušce ve chmelu.