ICO uvedl, že Facebook poskytl data svých uživatelů bez jejich souhlasu. „Mezi roky 2007 a 2014 Facebook předával osobní informace uživatelů neoprávněně. Poskytoval vývojářům aplikací přístup k jejich informacím bez dostatečně jasného souhlasu. Přístup povolil i když si uživatel nestáhl aplikaci, ale měl pouze v přátelích člověka, který si aplikaci stáhl,“ uvedl ICO.

„Facebook také selhal v ochraně osobních údajů, protože nevytvořil kontrolu aplikací a vývojářů, kteří platformu vyžívali,“ dodal. 

Firma, jejíž ředitel Mark Zuckerberg patří mezi pět nejbohatších lidí na světě, prohlásila, že rozhodnutí přezkoumává. „Zatímco s respektem nesouhlasíme s některými zjištěními, uděláme ale co nejvíce ve vyšetřování ohledně Cambridge Analytica,“ zní oficiální reakce.

Facebook totiž zneužil data 87 milionů lidí, některé sdílel se soukromou firmou Cambridge Analytica, která je využívala v politických kampaních v USA. Od uživatelů je v jednoduchém dotazníků také sbíral analytik Alexandr Kogan a jeho firma GSR. 

„I když se na zneužití dat v prosinci 2015 přišlo, Facebook neudělal dostatečné opatření k tomu, aby ochranu uživatelů zajistil a nadále z toho čerpal výhody,“ dodal ICO.

Může přijít další pokuta

Facebook dostal pokutu od britského úřadu, potrestat jej ale mohou i úřady v dalších zemích. Přesto že se zdá být pro společnost se ziskem zhruba 260 miliard korun jen za první čtvrtletí roku 2018 velice malá, může být ve skutečnosti jen první v řadě. 

Nová evropské nařízení na ochranu osobních údajů známé jako GDPR například hrozí společnostem pokutou až do výše čtyř procent jejich ročního obratu nebo dvaceti milionů euro, tedy více než půl miliardy korun.

Facebook společně s Googlem čelí právním stížnostem aktivisty Maxe Schremse, které by mohly vést k pokutám ve výši desítek miliard korun. Schrems obvinil Facebook a jím vlastněné platformy WhatsApp a Instagram z vynucování si souhlasu uživatelů k nakládání s jejich daty, což je v přímém rozporu s GDPR.

Rekordní pokutu by mohla společnosti v souvislosti se skandálem okolo Cambridge Analytica udělit i americká Federální obchodní komise.