Skiareál na Ještědu pronajme Liberec firmě Tatry Mountain Resorts (TMR), jež patří slovenskému miliardáři Igoru Rattajovi. Návrh nepodpořili jen zastupitelé Změny pro Liberec a jedna komunistická zastupitelka. 

Skupina TMR vlastní největší slovenský akvapark, hotely, má i podíl v provozovateli největšího českého skiareálu ve Špindlerově Mlýně. Roční obrat TMR je asi 2,6 miliardy korun a v zimě má přes 2000 zaměstnanců.

Rattaj přislíbil, že firma převezme Ještěd od letošní sezony. Nastanou však podle všeho jen malé změny v provozu. Město ročně za pronájem a pacht lyžařského areálu získá 5,2 milionu.

Slovenská společnost chtěla areál na 25 let, což však zastupitelstvu přišlo jako dlouhá doba. TMR nakonec na zkrácení doby na deset let přistoupila pod podmínkou, že bude moci po vypršení smlouvy uplatnit opci na dalších deset let. 

Rattaj se o vstup na Ještěd snažil rok. Město v minulosti spolupracovalo s firmou Snowhill, která sice areál zmodernizovala, pak ale z kopce utekla a zůstaly po ní dluhy. Město ještě kvůli Ještědu zadalo hydrologickou studii, která má ukázat, zda se najde na kopci dostatek vody pro to, aby se pro zasněžování nemusela používat pitná voda. Zaplatí za ni přes půl milionu korun. Rattaj to považuje za zbytečné.

Voda je na Ještědu dlouhodobý problém, při plánovaném rozvoji ji bude potřeba k zasněžování mnohem více než dosud. Rattaj se přitom netají ani tím, že by rád do vlastnictví nebo dlouhodobého pronájmu získal kabinovou lanovku na Ještěd. Ta patří Českým drahám a ty jednání o prodeji odmítají.

Před časem ve firemním časopise Železničář dokonce uvedly, kolik jim vydělává: zhruba 7 milionů korun ročně. „České dráhy prodej lanové dráhy na Ještěd odmítají, žádná jednání se neuskutečnila,“ řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Letos počty cestujících na lanovce mírně klesly, za prvních devět měsíců přepravila 253 tisíc osob.