Na investice půjde takřka pět miliard. „Věřím, že částka je odpovídající. Pro mě je zásadní, abychom ji skutečně proinvestovali, pak budu spokojená," řekla primátorka Markéta Vaňková.


Představitelé brněnské radnice plánují rozšíření tramvajové trati do univerzitního kampusu i pokračování prací na tramvajové trati Plotní, investice z oblasti kultury. „Počítáme se stavbou Janáčkova kulturního centra, s přípravami na stavbu multifunkční haly. V rozpočtu počítáme také s atletickou halou, která by se měla letos začít stavět," zmínila Vaňková.

Rozpočet schválilo třiatřicet zastupitelů, dva byli proti, sedmnáct se jich zdrželo. Návrh nepodpořili opoziční zastupitelé za SPD a hnutí ANO. Mezi nimi i bývalý primátor Petr Vokřál. Ten kritizoval, že rozpočet je schodkový v době, kdy se ekonomice daří. „Jedeme hodně rychle z kopce i co se týče investic. Myslím, že je v pořádku, když investujeme více v době růstu. Až se nám přestane dařit, pak nebudeme mít odvahu investovat," prohlásil Vokřál.

Diskuze byla i kvůli oblasti kultury. Opoziční SPD navrhovala, aby se podpora této oblasti snížila o dvě stě milionů a peníze se přesunuly na sociální péči. S návrhem neuspěla. Více peněz pro kulturu navrhoval také bývalý náměstek primátora Matěj Hollan, už jako brněnský obyvatel. Ani on neuspěl.

Na úterní zastupitelstvo přišli také aktivisté z hnutí Rebelie proti vyhynutí. Několik z nich vystoupilo a prohlásilo, že je potřeba snižovat emise skleníkových plynů. "Vyhlaste stav klimatické nouze," vyzvali aktivisté radní. Pak si před ně lehli na zem. Na zastupitelstvo přišlo zhruba dvacet lidí.Náměstek primátorky Petr Hladík sdělil, že klimatický problém je pro ně aktuální. "Město Brno neslibuje, město Brno koná," vzkázal příchozím.