Stále víc peněz musí Česká republika dávat na obsluhu státního dluhu. Ten na konci loňského října dosáhl 3,115 bilionu korun, což představovalo 43,1 procenta hrubého domácího produktu. „V roce 2023 se dále prodražila i obsluha státního dluhu na 68 miliard korun, v tomto roce by se pak mělo jednat o téměř sto miliard korun,“ uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Schodek státního rozpočtu v roce 2023 byl nejnižší od pandemie covidu-19, ale zároveň čtvrtý nejhlubší v historii Česka:

Ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala při jednání Poslanecké sněmovny
Státní rozpočet loni skončil ve schodku 288,5 miliardy korun, oznámil Stanjura

Česká republika zůstává v zadlužení stále hluboko pod průměrem států Evropské unie. V pondělí zveřejněná čísla Eurostatu totiž uvádějí evropský průměr za třetí čtvrtletí loňského roku 82,6 procenta, přičemž nejzadluženějším státem je nadále Řecko se svou „sekyrou“ 165,5 procenta HDP následované Itálií a Francií. Na opačném pólu s nejnižším zadlužením je Estonsko s 18,2 procenty, dále Bulharsko a Lucembursko.

Není ovšem nad čím jásat. Statistici totiž podotkli, že zatímco v Evropské unii dluh klesal, v České republice naopak rostl. I tak jeho výše podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše nepředstavuje v tuto chvíli zásadní potíž. „Udržitelnost dluhu zatím problém není. Za nějakých pět, deset let ale saldo může narůstat, a to dobře nevidím,“ komentoval.

Stát má k dispozici stále méně peněz

Už nyní by se za peníze, které stát loni zaplatil na úrocích za dluh, mohlo postavit například přes 400 kilometrů dálnic. Zvyšováním těchto plateb se tak vládě snižují manévrovací schopnosti, protože koláč peněz, který má k dispozici, se zmenšuje.

Podle Bureše je proto zásadní reforma zdravotního a penzijního systému. Myslí si přitom, že některé rozumné kroky vláda přijala už loni. „V tuto chvíli jsme důvěryhodná ekonomika a zájem o české dluhopisy byl,“ doplnil. Nejčastějšími věřiteli českého státu jsou finanční instituce, banky, penzijní fondy nebo investiční společnosti. Před rokem byly i atraktivní výnosy z českých dluhopisů.

Zadlužení České republiky se loni dál zvyšovalo, v prvním čtvrtletí dosáhlo 44,5 procenta HDP:

Ilustrační snímek
Zadlužení Evropské unie klesá. V Česku se ale naopak nadále zvyšuje

Roční přírůstek deficitu veřejných financí nicméně klesá dva roky po sobě. Zatímco v roce 2021 vzrostl dluh o téměř 420 miliard korun, o rok později 316 miliard a loni bezmála o 289 miliard korun. Letos by měla vláda hospodařit s deficitem 252 miliard korun.

„Konsolidační balíček sice slibuje pozitivní dopad na rozpočet 94 miliard korun, větší část však bude neutralizována vyššími výdaji, především na sociální platby a obranu,“ upřesnil Rusinko. V přebytku byl český rozpočet naposledy v roce 2018.