Počítá se zvýšením příjmů oproti původním předpokladům o více než 61 miliard korun, část z nich poslouží mimo jiné na růst penzí. Dál také trvá na škrtech oproti původnímu návrhu o 80 miliard korun. Plánované škrty kritizovala bývalá ministryně financí, předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Pochybuje například o reálné výši úspor z platů státních zaměstnanců nebo z redukce slev ve veřejné dopravě.

Ministr do návrhu rozpočtu počítá se zvýšením příjmů, za čímž je podle něj hlavně inflace. Zhruba polovinu z těchto prostředků by pak podle Stanjury měla vláda použít ke snížení schodku rozpočtu. Dalších přes 30 miliard korun by pak mělo pokrýt inflační výdaje, zejména plánovanou valorizaci důchodů, dále také větší výdaje na nemocenskou nebo na příspěvky na bydlení, řekl Stanjura.

Ilustrační foto.
Stát vyplácí estébákům stovky milionů za výsluhy. Vláda jim chce osekat penze

Zároveň zopakoval, že plánované škrty v původním návrhu rozpočtu nebudou plošné. Snížit by se například měl počet tabulkových míst státních zaměstnanců, a to například zrušením některých agend a postupující digitalizací.

Schillerová je k vládním plánům kritická. Varovala před odložením některých investic, například v obraně. Podle ní chce vláda šetřit na některých klíčových profesích mezi státními zaměstnanci, jako jsou učitelé, policisté a další. Zároveň by vláda měla počítat s výdaji navíc na covidové programy, uvedla někdejší ministryně financí.

Stát od počátku roku hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února, Stanjura řekl, že by chtěl, aby to bylo už příští týden. Následně kabinet normu předloží ke schválení Sněmovně. Stále také platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna.

Rodinný dům - Ilustrační foto
Národ baráčníků. Češi vlastní miliony domů, družstevní bydlení dál skomírá

Původní návrh rozpočtu předložila bývalá Babišova vláda se schodkem 377 miliard korun. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) ovšem návrh dlouhodobě kritizoval jako nehospodárný a nová sněmovní většina ho neschválila.

Loni hospodaření státu skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun. V roce 2020 vykázal státní rozpočet deficit 367,4 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu byl ovlivněn dopady pandemie koronaviru a doprovodnými podpůrnými opatřeními. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 500 miliard korun.