Snaží se najít peníze, kterými by v příštích letech vylepšili stav státní pokladny. Úředníci ministerstva financí se proto zaměřili i na oblast vědy. Navrhují, aby tato oblast příští rok dostala o zhruba desetinu méně, což by v konečném důsledku znamenalo přibližně 12 miliard korun. Vědci to považují za velké riziko.

Například podle prorektorky pro vědu a výzkum Univerzity Palackého v Olomouci Lucie Plíhalové se tak velké redukce rozpočtu projeví například ve schopnosti doplatit nové operační programy. „Některé zásadní výzkumy by mohly být odloženy nebo dokonce zrušeny pro nedostatek výzkumných kapacit,“ upozornila.

Ministr financí Zbyněk Stanjura a jeho předchůdkyně Alena Schillerová na jednání v Poslanecké sněmovně
Vláda schválila návrh rozpočtu na rok 2024. Počítá se schodkem 235 miliard

Předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová vypočítala, že snížení investic do vědy zhruba na úroveň roku 2020 bude v reálných cenách nakonec znamenat snížení o 30 procent. „V kontextu s bezprecedentní mírou inflace to znamená velmi výrazný zásah do fungování našich ústavů a s velkou pravděpodobností i nutnost propouštět. Vysoce kvalifikovaná lidská síla je přitom to nejcennější, co ústavy Akademie věd mají,“ posteskla si.

Zdroj: Youtube

Třeba právě její instituce v současné době zaměstnává deset tisíc lidí, z toho šest tisíc vysokoškolsky vzdělaných, přičemž výzkumných pracovníků je asi 4200.

Na hrozící nutnost snížit počty pracovních míst upozornila i Plíhalová. Podle ní by to mělo neblahý vliv na mezinárodní spolupráci a potažmo také na reputaci českých vysokých škol a výzkumných ústavů.

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová z TOP 09 dokonce varovala, že se výrazně zpomalí rozvoj inovací. „Vývoj některých strategických technologií, které jsme nechali v minulosti rozvíjet v nedemokratických zemích, se vrací do Evropy a my nesmíme dovolit, aby nám ujel vlak. Jedná se zejména o inovace v oblasti polovodičů, ale také například v oblasti farmacie,“ nastínila ministryně.

Špičkoví vědci utěčou za hranice

Do zahraničí by také mohli začít odcházet jak špičkoví, tak mladí vědci. „Je to na pováženou, jelikož do jejich profesionalizace byly vloženy v minulosti nemalé prostředky. Úbytek mladých zdravotníků jsme mohli sledovat v minulých letech v přímém přenosu. Opravdu chceme, aby naše technologie, diagnostické metody, nové nadějné sloučeniny a zajímavé didaktické či sociálně-humanitní postupy, na něž jsme všichni přispěli, odešly spolu s mladými vědci do zahraničí?“ ptá se prorektorka Plíhalová.

Planeta Jupiter na snímku NASA ze 3. dubna 2017.
Sonda Juice je připravena na cestu k Jupiteru. Podíleli se na ní i čeští vědci

Zvyšujícího se počtu odcházejících mladých vědců a výzkumníků si už nyní všímá Česká asociace doktorandek a doktorandů. „Zahraniční vědecké instituce nabízejí na jedné straně lepší finanční ohodnocení, podmínky pro výzkum i pro sladění kariéry a rodičovství, na straně druhé je v Česku nedostatek adekvátních pracovních pozic v akademickém prostředí a obecněji ve vědě a výzkumu,“ vysvětlila šéfka asociace Šárka Lojdová.

Značná část vědců odchází do Německa a Rakouska, velký zájem je ale i o pozice v severských zemích a ve Velké Británii. Zatímco doktorandi v Česku berou příspěvek ve výši 11 250 korun, tedy asi 470 eur, v Německu je plat doktoranda téměř 1900 eur.

Technologie vodné baterie znamená naději pro levnou a bezpečnou energetiku
Čeští vědci opět ohromili svět: Vynalezli levnou baterii na sůl

Ministryně Langšádlová prohlásila, že návrh ministerstva financí pro ni není akceptovatelný. „Zároveň jde proti prioritám vlády. Česká věda má veškerý potenciál být světová,“ doplnila.

Zástupci ministerstva financí ale upozornili, že zveřejněné snížení investic do vědy je jen předběžný pracovní „výkop“ přípravy státního rozpočtu na příští rok. Ten ve středu projednávala vláda, ale na ničem se nedohodla. „Zdaleka ještě nejde o samotný návrh státního rozpočtu se všemi náležitostmi,“ uvedla mluvčí úřadu Gabriela Krušinová. Zároveň připomněla, že výdaje na vědu ze státní kasy od roku 2016 setrvale stoupají.