„Rozpočet není sice ideálním stavem, který bychom si všichni přáli, ale rozhodně je v tuto chvíli přijatelnou, realistickou a vlastně jedinou správnou volbou,“ řekl Fiala. Rozpočet podle něho pomůže obyvatelům i firmám překonat energetickou krizi. „Snažíme se využít všechny dostupné možnosti, abychom českým občanům a firmám zajistili co nejpřesnější a pokud možno rozsáhlou pomoc v mimořádné situaci,“ uvedl ministerský předseda. Na tuto pomoc půjde podle něho přes 200 miliard korun a jejím cílem je poskytnout Česku co největší šance na dlouhodobý rozvoj.

Zároveň se podle Fialy nezměnilo odhodlání kabinetu investovat do dlouhodobých projektů. Na obranyschopnost a bezpečnost půjde téměř o 20 miliard korun navíc, do dopravní infrastruktury o 29 miliard korun navíc a na vzdělání o 17 miliard korun navíc, vyjmenoval Fiala.

Hlasování ve Sněmovně o státním rozpočtu
Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2023. Schodek činí 295 miliard

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) předpokládá, že vládou navrhovaný státní rozpočet bude nutné v příštím roce novelizovat, protože bude třeba přepracovat jeho výdajovou stranu. Poslanci budou muset před schvalováním rozpočtu rozhodnout o 62 pozměňovacích návrzích na přesuny peněz. Vládní návrh počítá se schodkem 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) upozorňoval na to, že řada pozměňovacích návrhů chce brát peníze z vládní rozpočtové rezervy. Tato rezerva však nesmí klesnout pod zákonem stanovenou mez 0,3 procenta celkových plánovaných výdajů, což je zhruba 6,7 miliardy. Návrhy snižující rezervu pod tuto hranici by byly nehlasovatelné.

Schillerová: Rozpočet na hranici legálnosti 

„Sliby, jak bude vláda rozpočtově odpovědná, jak bude snižovat dluh, jak bude digitalizovat, snižovat počty úředníků, se po roce od zvolení vládní pětikoalice rozplynuly jako pára nad hrncem. Rozpočet pro rok 2023 je toho jednoznačným příkladem,“ prohlásila Schillerová. „Již dnes je zcela zřejmé, že budou chybět prostředky v každé oblasti," soudí nynější předsedkyně klubu ANO.

„Rozpočet je na hranici legálnosti,“ řekla ve své kritice Schillerová s odkazem na to, že odhady výnosů nové daně a odvodů podle ní „stojí na vodě“. Kritizovala nově zaváděnou daň z neočekávaných zisků i odvody z nadměrných příjmů za prodej elektřiny. Vláda podle ní hodila přes palubu kraje i obce, když se s nimi odmítla dělit o výnosy z nově zavedené daně.

Ilustrační snímek
Prudký pád. Reálné mzdy v Česku klesají nejvíce od vzniku státu, tvrdí analýza

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) poukazoval na to, že Státnímu fondu dopravní infrastruktury bude příští rok chybět asi 30 miliard korun. Opticky se tím podle něho snižuje schodek státního rozpočtu, ale zvyšuje se dluh fondu. Deficit státního rozpočtu by měl být fakticky v úrovni 325 miliard korun, míní.

„Hnutí SPD odmítá bezprecedentní zadlužování státu, které je hazardem s jeho budoucností,“ řekl k návrhu rozpočtu lídr SPD Tomio Okamura. Kabinet podle něho plánuje rekordní dluh v časech rekordních příjmů. Kabinet zvyšuje veřejné výdaje, ovšem nikoli na pomoc obyvatelům a firmám, ale ve prospěch zahraničních nadnárodních subjektů, Evropské unie a pomoci občanům Ukrajiny, uvedl Okamura.

Návrh rozpočtu počítá s příjmy 1,928 bilionu korun a s výdaji 2,223 bilionu korun. Na daních plánuje státní rozpočet získat 1,636 bilionu korun.

Stanjura: Pod vedením opozice by stát hospodařil hůře 

Stát by pod vedením opozice hospodařil hůře, ohradil se Stanjura vůči opozičním výtkám, že kabinet neplní sliby o rozpočtové odpovědnosti. Zopakoval, že na jaře chce vláda navrhnout sadu opatření ke snížení strukturálního deficitu, což je schodek veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Konkrétní kroky nezmínil, koalice se na opatřeních podle Stanjury ještě nedohodla.

„Kdybych měl vyvracet každou lež, tak se dnes k hlasování (o návrhu státního rozpočtu na příští rok) nedostaneme," komentoval Stanjura některé výroky opozičních politiků. Odmítl například vyjádření předsedkyně opozičního klubu ANO Aleny Schillerové o tom, že odhady výnosů z daně z neočekávaných zisků i z odvodů z nadměrných příjmů za prodej elektřiny "stojí na vodě". "Nemáme žádné obavy, že by se ty peníze nevybraly,“ zdůraznil ministr financí.

Ilustrační snímek
Životní úroveň se loni v ČR snížila. Dostala se na úroveň Slovinska

Špičky ANO a SPD mluvily v souvislosti s návrhem rozpočtu se schodkem 295 miliard korun o neplnění vládních slibů o konsolidaci veřejných financí nebo o „bezprecedentním zadlužování státu“. Stanjura poznamenal, že devět z deseti návrhů, které prosazuje opozice, by vedly k dalšímu zvyšování schodku. Poukazoval také na to, že veškerá opatření ke snížení strukturálního deficitu, která se dosud objevila ve veřejné debatě, podrobili opoziční politici kritice. „Opozice představuje alternativu horšího hospodaření státu,“ uvedl Stanjura.