Takový plán dnes oznámilo ministerstvo financí. Návrh příslušného zákona odešle do parlamentu, kde by o něm měli poslanci a senátoři rozhodnout na podzim letošního roku.

„Celkový státní dluh, jehož očekávaná výše ke konci letošního roku činí 905,2 miliard korun, dosáhne na příštího konci roku hodnoty990,1 miliard korun a vzroste tak o9,4 procenta,“ informoval Deník mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Stát počítá pro příští rok spříjmy 1036,5 miliardy korun a výdaji 1107,3 miliardy korun. Státní dluh na příští rok se tak vyšplhá na 70,8 miliardy korun, což bude znamenat 2,95 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ačkoliv jde o nejmenší číslo za poslední dobu, ekonomové ho hned včera podrobili kritice.

„Je to lepší rozpočet než minule, ale špatný rozpočet v nynější situaci, kdy ekonomika rychle roste,“ řekl Deníku ekonom Miroslav Ševčík z Liberálního institutu. „Bohužel se neudělaly škrty na výdajích. Chce to na jedné straně snížit počet státních zaměstnanců, na druhé straně se ale musí snížit výdaje na veřejné zakázky, například na nákup obrněných transportérů nebo se podívat na to, proč v Česku stavíme předražené dálnice,“ kritizuje Ševčík. Za současné politické situace by se podle něj dal sestavit rozpočet se schodkem kolem 30 miliard korun.

Včerejšek ale i přinesl i jednu pozitivní zprávu. Letošní státní rozpočet by mohl dopadnout lépe, než se doposud očekávalo. Podle údajů ministerstva financí skončil ke konci srpna přebytkem 22,2 miliardy korun. Státu se podařilo vybrat více peněz na daních fyzických a právnických osob, naopak méně stát vybral u spotřebních daní na tabák, alkohol či pohonné hmoty. „ Za této situace počítáme na konci letošního roku se schodkem 91,3 miliardy korun,“ odhadl mluvčí resortu financí Ondřej Jakob.