Skupina poslanců ze všech pěti koaličních stran v čele s předsedou výboru Josefem Bernardem (STAN) stáhla ještě před hlasováním pozměňovací návrh, který by přidal Sněmovně asi 12,1 milionu korun na odměny asistentů poslanců. Peníze měly jít z vládní rozpočtové rezervy. Ministerstvo financí podle podkladů, které má ČTK k dispozici, s tímto přesunem peněz nesouhlasilo. Negativní stanovisko ministerstvo zaujalo také k šesti navrhovaným převodům peněz, o nichž výbor hlasoval.

Převody, jak je podali výboru poslanci, se týkaly zejména školství. Poslankyně ANO Jana Berkovcová a Margita Balaštíková neuspěly ve výboru s přidáním 4,3 miliardy korun na platy učitelů a 1,1 miliardy korun na asistenty pedagogů. Výbor pak odmítl také návrhy Zdeňka Kettnera (SPD) na posílení částky na platy nepedagogických pracovníků o jednu miliardu korun a částky na takzvané ostatní neinvestiční výdaje, z nich se hradí nákup pomůcek i prvních 14 dní náhrad při nemocenské, rovněž o jednu miliardu korun. Peníze chtěli poslanci brát z vládní rozpočtové rezervy. Výbor nekývl ani na úpravu Vladimíry Lesenské (SPD) k navýšení rozpočtu vězeňské služby o více než 461 milionů korun na úkor odvodů do rozpočtu EU.

Ministr financí Zbyněk Stanjura
Sněmovna schválila státní rozpočet. Schodek letos dosáhne až 375 miliard

Rozpočtový výbor zamítl také jediný návrh na přesun peněz podaný jiným sněmovním výborem. Jednalo se o převod 9,5 milionu korun v kapitole ministerstva životního prostředí z běžných výdajů zlepšování stavu přírody a krajiny na platy. Úprava požadovaná výborem pro životní prostředí souvisela se zapojením Agentury ochrany přírody a krajiny do správy částí Národního plánu obnovy.

Jednotliví poslanci budou mít příležitost podávat své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu za týden. Sněmovna bude projednávat návrh rozpočtu ve druhém čtení.

Základní rozpočtové ukazatele, tedy zejména výši příjmů, výdajů a schodku 295 miliard korun, dolní komora schválila už v úvodním kole projednávání návrhu rozpočtu. Tyto parametry už není možné měnit. Příjmy rozpočtu mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a také pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině.