Nový rok je pro mnoho lidí symbolem nového začátku. Představujeme si, že budeme lepší a zbavíme se alespoň některých neduhů. Zodpovědným a rozumným novoročním předsevzetím by bylo začít si spořit. Každý z nás by si měl vytvářet finanční rezervu. I proto patří stavební spoření v Česku dlouhodobě mezi nejvyužívanější finanční produkty.

Stavební spoření je produkt vhodný pro všechny generace. Již dvacet let dává milionům občanů jistotu výhodného a bezrizikového zhodnocení úspor. Smlouvu o stavebním spoření má v současnosti uzavřeno přes čtyři miliony lidí. A počet nových smluv včetně zvýšení cílových částek stoupl ke konci listopadu meziročně o zhruba 17 tisíc na 539 tisíc. Výše vkladů, které si lidé uložili do stavebních spořitelen, činí 434,9 miliardy korun.

Volný účel použití

Stavební spořitelny zhodnocují vklady obvykle dvěma procenty, což je více, než dnes nabízí specializované účty zaměřené na spoření. K tomu je třeba si připočíst ještě státní podporu, která je ovšem omezena částkou dva tisíce korun ročně. Při optimálně nastaveném spoření můžete dosáhnout ročního zhodnocení kolem pěti procent, i když pochopitelně z výnosů je nutné odečíst náklady na vedení účtu.

Jen při správné kombinaci délky spoření a výše měsíční úložky využijete stavební spoření s maximem výhod státního příspěvku. Státní podpora dva tisíce korun se dává k uspořeným dvaceti tisícům za rok. Důležité je dobře si stanovit cílovou částku důvodem je poplatek za uzavření smlouvy, který bývá jedno procento z cílové částky. Je třeba také zdůraznit, že po uplynutí takzvané vázací lhůty, tedy po šesti letech, můžete úsporu použít na libovolný účel.

Myslete i na děti

Jednou z dalších alternativ spoření je termínovaný vklad, kam se peníze vkládají vždy na předem stanovenou dobu, od několika měsíců až po několik let. Během této doby majitel nemůže s penězi nakládat. Lze tedy pouze jednorázově vložit peníze na začátku a na konci spoření tyto peníze i s úroky vybrat. A co vaše děti, mohou se už také pochlubit nějakými úsporami? Přemýšlíte, jak je podpořit při vstupu do dospělosti? Z čeho zaplatit studium?

Stavební spoření lze založit i dětem, usnadníte jim tak start do života. V útlém věku sice děti příliš neocení, že jim rodiče či prarodiče spoří, zato v dospělosti budou neskonale vděčné.

Peníze jsou od okamžiku vložení majetkem dítěte, a jsou tak chráněny před případným necitlivým zásahem rodičů. Podíl takzvaných dětských smluv se dlouhodobě drží na deseti procentech.

Najděte si nejvýhodnější stavební spoření na našem internetovém srovnávači Chytryhonza.cz a začněte zhodnocovat vklady. Nakonec ani není tak důležité, pro jaký druh spoření se rozhodnete. Důležité je myslet na vlastní budoucnost a vůbec začít. Bohužel, pouhé novoroční předsevzetí ještě není zárukou úspěchu, dodržet ho se prý podaří pouze pětině lidí. Budete do ní patřit i vy?

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.