České televizi to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle místopředsedy Svazu průmyslu a dopravy ČR Stanislava Kázeckého nabídky obou společností také počítají s vysokou účastí českých firem. "Česko-ruské konsorcium ale dosud nabízelo českým firmám lepší možnost, jak proniknout na třetí trhy," řekl.

O dostavbu Temelína se ucházela také francouzská společnost Areva, ČEZ ji ale v říjnu z výběrového řízení vyřadil pro porušení zadávacích podmínek. Areva se proti tomu odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ten rozhodl, že ČEZ nesmí vybrat vítěze tendru, dokud úřad o odvolání Arevy nerozhodne.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba už dříve uvedl, že zapojení českých firem do dostavby Temelína bude jedním z důležitých kritérií pro rozhodnutí o vítězi tendru. Kázecký nyní uvedl, že obě nabídky, které zůstávají v soutěži, předpokládají, že se české firmy budou na zakázce podílet ze zhruba 70 procent.

"Zdá se mi ale, že se co do zapojení českých firem více angažuje česko-ruské konsorcium. Některé firmy s ním spojené už mají zakázky i mimo Temelín," řekl dnes Kázecký. "Zatím se mi nedostala informace, že by Westinghouse pozval na některý ze svých zahraničních projektů i české firmy," doplnil.

Konsorcium MIR.1200, které tvoří česká firma Škoda JS a ruské Atomstrojexport a Gidropress, nabízí pro Temelín dva reaktory typu VVER-1200, každý z nich o výkonu 1200 megawattů. Westinghouse pak navrhl své reaktory AP1000, které mají výkon 1117 megawattů. V obou případech jde o tlakovodní reaktory III.+ generace. Podle Drábové nabídnutá řešení splňují vysoké standardy bezpečnosti.

"Projekt firmy Westinghouse vypadá velmi pěkně, ale nikde na světě neběží, staví se dva bloky v Číně a dva bloky v USA. Ale ten koncept je natolik nový, ta modulární struktura a vysoké využití pasivních prvků v bezpečnostních systémech, že skutečně bychom rádi viděli referenční blok v provozu," upozornila dnes předsedkyně SÚJB.

Slabina na ruské straně

Problémy ale Drábová vidí i u česko-ruského konsorcia. "Slabina na ruské straně je vždycky organizace výstavby a zajištění dostatečné kvality při výrobě, dostatečném dohledu nad kvalitou a podobně," řekla ČT.

Ekologické sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost dnes kritizovalo obě společnosti, které se o dostavbu Temelína ucházejí. Westinghouse má podle aliance problémy s rozestavěným reaktorem v americkém státu Georgia, kde hrozí narušení časového harmonogramu a zvýšení celkové ceny. Až o čtvrtinu proti původním předpokladům se podle aliance zvýší cena jaderné elektrárny Akkuyu, kterou v Turecku bude stavět Atomstrojexport.

ČEZ zdůrazňuje, že o vítězi se rozhodne v transparentní soutěži, ve které budou mít rozhodující slovo konkurenceschopné technické řešení, cena, zapojení českých firem a schopnost dodržet časový harmonogram. Přesto však soutěž provází lobbing politiků ze zemí, jejichž firmy o zakázku za 200 až 300 miliard korun stojí.

Dnes do soutěže o Temelín zasáhla i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která využila návštěvu Prahy k lobbování za Westinghouse. Tvrdila přitom, že americko-japonská firma nabízí nejspolehlivější technologii a nejlepší bezpečnostní záruky.
Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán koncem příštího roku.