"Součástí celoevropských bezpečnostních a ekonomických změn bude i nutnost zcela proměnit energetiku v ČR," řekl Fiala. Dlouhodobě opomíjenou závislost na palivech z Ruska označil za jedno z největších bezpečnostních rizik republiky. Kabinet má podle něj připravené plány pro případ, že by se zastavily dodávky plynu z Ruska.

"Pokud to opravdu nastane, zvládneme to, i když to nebude jednoduché," dodal.

Vláda Petra Fialy (ODS) se ve středu rozhodla snížit spotřební daň benzinu a nafty o korunu padesát na litr
Daň na benzin a naftu klesne. Řidiči to nemusí poznat, varují ekonomové

K přijetí opatření, která povedou k surovinové nezávislosti Česka a celé Evropské unie na Rusku, vyzvaly tento týden vládu obě komory Parlamentu. Podle Sněmovny si má vláda počínat tak, aby "příjmy z prodeje ruské ropy, zemního plynu a dalších surovin nemohly být využity k financování další vojenské agrese a rozvratných aktivit proti Západu."

Bezpečnostní rizika 

Fiala dnes řekl, že vláda představí komplexní pětiletý projekt v nebližších týdnech. "Cílem bude zajištění energetické bezpečnosti ČR, našich domácností i našich firem," uvedl. Léta neřešená závislost na fosilních palivech z Ruska patří podle něj mezi hlavní bezpečnostní rizika. "Může se velice rychle dotknout každé české domácnosti," varoval.

Zemní plyn - Ilustrační foto
Domácnosti by omezení dodávek plynu z Ruska postihlo jako poslední, řekl Kupka

Cílem podle něj musí být se do pěti let "vyvléci z ruské energetické smyčky". "To bude znamenat velké investice, to bude znamenat změnu pro každého z nás. Ale pokud to teď neuděláme, spácháme tím vážný politický zločin na budoucnosti ČR," dodal.

V závěru kongresu Fiala doplnil, že zbavit se energetické závislosti na Rusku není úkol jen pro Česko, ale celou EU, která se k tomu také hlásí. Detaily slibovaného plánu komentovat nechtěl. "Nepůjdu do podrobností, jsem zvyklý vystoupit až s řešeními, která máme koaličně prodiskutována," konstatoval.