Platba se týká stavby dvou vodních elektráren nazvané Akbulun HPP a Naryn HPP-1.

Jak píše server Euroasianews, podle smlouvy měla být čtvrtina projektu financována jako dar ze strany Ruska. Tuto část projektu měla realizovat ruská firma RusGidro CJSC právě za zmíněných 37 milionů dolarů. Smlouvu s kyrgyzskou vládou ruská firma uzavřela již v roce 2012, Kyrgyzstán však od smlouvy loni odstoupil, z důvodu nejasnosti financování z ruské strany.

Kyrgyzská vláda si jako nového dodavatele našla právě český Liglass, se kterým podepsala smlouvu letos v květnu.

Ruská firma nyní tvrdí, že do projektu již investovala zmíněných 37 milionů dolarů a požaduje je po české firmě.

Jak informovala kyrgyzská agentura AKI Press lhůta, do které má Liglass požadovanou částku zaplatit, je 19. září 2017. Pokud Liglass Trading peníze nesloží, smlouva bude vypovězena.

Případ možná bude mít politickou dohru. Včera se na společné schůzce v ruském Soči sešli ruský prezident Vladmira Putin a jeho kyrgyzský protejšek Almazbek Atambajev. Předmětem jejich jednání byla vzájemná spolupráce, zda řešili i zmíněnou kauzu ale ruská média neinformovala.

Jak informovala Česká televize, majitel společnosti Liglass Trading Michael Smelík uvedl, že teď dění kolem smlouvy nebude komentovat. Přislíbil ale, že příští týden po návratu z Kyrgyzstánu k tomu společnost vydá tiskovou zprávu.

Za zakázaku Liglassu, který sídlí v areálu rozpadlé fabriky u Železného Brodu, se přimluvil hradní kancléř Vratislav Mynář, člověk který nedostal bezpečnostní prověrku. 

Firma má roční obrat pouze několik stovek tisíc, v roce 2014 dokonce vykázala ztrátu milion korun. Mateřská firma Liglass a. s., sídlící ve stejném areálu, je podle obchodního rejstříku v konkursu.

Mynář se již dříve nechal slyšet, že předtím, než poslal do Kyrgyzstánu dopis s jejím doporučením, neměl o firmě informace. Hrad tvrdí, že chtěl pouze firmě pomoci.

"Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem," uvádí se podle Neovlivní.cz mimo jiné v Mynářově dopise Saparu Isakovovi, kyrgyzskému předsedovi vlády.

Na webu firmy se objevovaly nepravdivé informace o jejím partnerství se zahraničními společnostmi. Jak píší česká média, v Kyrgyzstánu se chlubila projekty, které nikdy nerealizovala. 

V Kyrgyzstánu způsobily poprask informace v českých médiích, v jakých ruinách firma sídlí a že některé reference si pro prezentaci vymyslela.