Počínaje pátkem ruská služba Rosselchoznadzor podle médií pozastaví dovoz ukrajinské sóji, sójové mouky a slunečnicových semen, a to kvůli údajnému porušení fytosanitárních náležitostí.

Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor mezitím dnes oznámil, že od úterý 29. července zastavil dovoz ukrajinského džusu. Produkty podle něj neprošly řádným registračním procesem.

EU ve středu zveřejnila jména tří ruských firem a osmi osob, které nově zařadila na svůj sankční seznam. Rosselchoznadzor hned ve středu oznámil, že od pátku zakazuje dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska. Důvodem jsou prý četná pochybení při certifikaci vyváženého zboží a další závady, včetně výskytu škůdců. Podle Varšavy je ruský zákaz odvetou za polskou podporu nejnovějším protiruským sankcím.

Polsko je největším světovým vývozcem jablek. Patří zároveň mezi největší dodavatele ovoce do Ruska, kam odchází polovina polské produkce jablek, podotýká agentura Reuters.

K vyjádření podpory polským pěstitelům jablek už ve středu vybídl deník Puls Biznesu, podle něhož mají Poláci zvýšit konzumaci jablek a jablečného nápoje cider. Na síti Twitter se rozběhla kampaň „Jez jablka proti Putinovi!", kterou podporují kromě řady novinářů i četné osobnosti politického života. Poláci na internet umísťují fotografie sebe a jablek a pod hashtagem #jedzjablka zveřejňují vtipné komentáře. V jednom se podle agentury AP prorokuje, že polovina Varšava se o víkendu opije ciderem.