Vzhledem k červencovým výpadkům dodávek chce ruská federace tyto zprostředkovatele obejít. Informoval o tom týdeník Euro.
„Tento návrh rozhodně vítáme. Prostředí bude mnohem průhlednější. Zatím je velmi těžké říci, kdy by mohla být smlouva hotová,“ potvrdil Deníku Václav Bartuška, který má na ministerstvu zahraničí na starosti energetickou bezpečnost státu.
Otázkou však zůstává, kdo dohodu s Rusy uzavře. Česko totiž ropu na rozdíl od koncernů PKN Orlen nebo Sheell a AIP přímo nenakupuje ani nezpracovává. „Stát má v rukách ohromné nástroje, jak může své požadavky prosadit,“ řekl Bartuška Euru. Jedním ze zmíněných nástrojů jsou podle něj státní hmotné rezervy.
Bartuška zároveň upozornil na fakt, že ropovod Družba je pro Rusy na okraji zájmu a v budoucnu by se mohl potýkat s nedostatkem ropy. Rusko oficiálně ve své energetické strategii totiž uvedlo, že chce mít přímé vývozy ropy přes své přístavy a ne přes tranzitní země. Navíc staví dva nové prioritní ropovody, na Baltu a na východní Sibiři směrem do Číny.
Dodávky ropy z Ruska se začaly výrazně snižovat na začátku letošní července. Před omezením v průměru denně do Česka přiteklo kolem 16 tisíc tun ropy, později denní dodávky z Ruska klesly až na 10 tisíc tun. K mírnému snížení došlo i v srpnu. Společnost Mero, která přepravuje černého zlato do tuzemska potrubními systémy Družba a IKL, odhadla, že výpadek činil za uplynulý měsíc až 100 tisíc tun ropy.