Nový tablet má co nejvíce využívat umělou hmotu. "Tento tablet je lehčí, nemá sklo, dokonce ani na obrazovce," uvedl generální ředitel firmy Rosnano Anatolij Čubajs. "I v případě, že se studenti rozhodnout prát a použijí k tomu tento tablet, nezraní se," zavtipkoval.

Přístroj má používat spíše než křemíkové vodiče umělohmotnou nebo ekologickou elektroniku vyvinutou v 90. letech Cambridgeskou univerzitou. Čubajs očekává, že umělohmotná technologie dosáhne na globální trhu s elektronikou podíl deset procent.

Větší, ale levnější

Ruský tablet se na první pohled podobá iPadu. Je však větší a cena je výrazně nižší. Cena ruského tabletu má být 420 dolarů (7200 Kč), nejlevnější iPad stojí 670 dolarů.

Hlavní distributor Applu v Rusku, firma Re:Store, odhaduje, že v Rusku se ročně prodá 500.000 tabletů. Podíl iPadu na trhu je zhruba 60 procent. "Jsem si jistý, že ruský tablet nebude mít podíl na trhu větší než deset procent," řekl agentuře Reuters ředitel Re:Store Tichon Smykov.

Rosnano chce nejprve zhruba rok testovat nový tablet s předinstalovaným systémem učebnic a vzdělávacích materiálů na některých školách. Poté zahájí sériovou výrobu.

Čtěte také: Apple prosadil v EU zákaz prodeje tabletů od Samsungu