„V Praze zástupci naší asociace dojednávají s představiteli českého turistického průmyslu a s hoteliéry varianty protikrizového programu. Předběžných dohod se už podařilo dosáhnout," uvedl Malcev. „Česká strana je připravena zavést speciální ceny exkurzních programů pro naše turisty a poskytnout jim až čtyřicetiprocentní sezonní slevu na hotelové ubytovací služby," dodal.

Agentura CzechTourism ani Asociace českých cestovních kanceláří a agentur o „protikrizovém programu" nemají žádné informace. Ani Asociace hotelů a restaurací ČR o údajných slevách pro ruské turisty v českých hotelech neví. „Nic o tom nevím. My bychom žádné snižování cen nedoporučovali, protože to vede jenom k tomu, že začnou padat ceny všeobecně a není to zkrátka řešení situace," řekl  prezident asociace Václav Stárek.

Stejný názor mají i oslovení hoteliéři, podle kterých čelit poklesu ruské klientely snížením cen není tou nejlepší cestou. Například hotelová společnost Axxos, která provozuje hotely v Praze a v Karlových Varech, o speciálních slevách pro ruské hosty neuvažuje. „Nechceme se dostat do podobné situace jako v roce 2008 v Praze, kdy hotely reagovaly na krizi snížením cen a pak jen velmi těžko ceny zvedaly zpět. Spíš chceme nahradit chybějící klientelu novou, zejména ze západní Evropy, Německa, Velké Británie a podobně," řekl dnes obchodní a marketingový ředitel Axxos hotels & spa management Josef Dlohoš.

Podle ředitele pražského hotelu Olympik Vlastislava Šose jde o snahu jednotlivých ruských cestovních kanceláří o snížení cen. „Ale my na to nepřistupujeme. Nevím o hoteliérovi, který by na březen či duben snižoval ceny, když nás čeká MS v hokeji, Velikonoce. To jsou termíny, které určitě budou vytížené," uvedl Šos.

Protikrizový program, který má kompenzovat ztráty způsobené krizí ruské ekonomiky a silným poklesem rublu, už podle agentury TASS dojednalo Rusko s Tureckem, které je stejně jako Česká republika oblíbeným turistickým cílem Rusů.

Pokles ruských turistů

Podle Malceva se pro ruské turisty v důsledku měnové krize cena zájezdů do Česka zdvojnásobila a o polovinu se v důsledku toho snížil počet ruských turistů. „Zatímco loni stál týden pobytu (v ČR) kolem 30.000 rublů (17.400 korun v tehdejším kurzu), dnes přijde jednoho turistu cesta na zhruba 60.000 rublů (23.300 korun v nynějším kurzu). Ne každý je ochoten takové peníze zaplatit. Proto připravujeme protikrizový program," citovala ruská agentura Malceva.

Uralská turistická asociace, kterou Malcev zastupuje, je připravena zajistit dostatečný objem zájemců pro cesty do České republiky. Díky slevám se prý připravuje zvýšení frekvence letů Českých aerolinií z Jekatěrinburgu do Prahy. Zatímco nyní startují do Prahy nejvýš dva lety do týdne, v turistické sezóně se má jejich počet až zdvojnásobit.

Jako příklad výhodné spolupráce TASS uvádí turistické zájezdy Rusů do Řecka a na Kypr, kde si mohou ruští turisté v případě časné objednávky zajistit slevu 30 až 40 procent. Zvláštní ceny pro Rusy prý připravuje i Turecko, které údajně dotuje částkou 6000 dolarů (145.000 korun) každé letadlo s ruskými turisty směřující do Turecka. Je to podle ruské agentury 45 procent platby za charterový let.

Dovolenou v cizině podle šéfa Sdružení ruských turistických kanceláří letos plánuje deset milionů Rusů, což je o osm milionů méně než loni.