Právě Rusové navštěvovali její galerii hojně, teď dovnitř vstupují jen vzácně. A to 
i navzdory tomu, že letní sezona je 
v plném proudu.

Výrazný úbytek ruských návštěvníků zaznamenali i pracovníci infocenter. „V zimě byla v Krumlově spousta ruských turistů, ale teď 
v sezoně nejsou," přitakala Tereza Bencová, pracovnice infocentra na náměstí. „Zatímco dřív přicházelo do infocentra kolem třiceti ruských výletníků denně, v současnosti sem zajde tak jeden Rus za den."

To je citelně znát, neboť ruští návštěvníci patřili k těm, kteří ve městě utráceli své peníze. Ale totéž se rozhodně nedá říci o návštěvnících asijského původu, kteří se sice ulicemi valí proudem, ale rychle Český Krumlov zase opouštějí.
Úbytek ruských turistů nezaznamenává jen Český Krumlov. Už před začátkem prázdnin předseda Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Viliam Sivek uvedl, že 
v červnu do České republiky přijelo meziročně o 40 procent méně Rusů.
Pocítilo to například karlovarské letiště, které bývá pro Rusy vstupní branou do tohoto lázeňského města. Jen za prvních pět letošních měsíců aeroport odbavil o 8,5 procenta ruských cestujících méně.

Odborníci za poklesem zájmu vidí dopady rusko-ukrajinské krize a 
s ní spojený pokles hodnoty rublu, v důsledků čehož se dovolená Rusům prodražuje. Mimo to odliv způsobuje dlouhá doba na vydávání víz, která jsou navíc oproti jiným zemím drahá.