Úbytek se podle mluvčí Evy Krejčí týkal hlavně transferových cestujících. Počet takzvaných lokálních pasažérů, kteří z Prahy odlétali nebo do české metropole přiletěli, se zvýšil o dvě procenta.

„S tímto vývojem jsme počítali v našem plánu, v němž jsme zohlednili fakt, že náš největší obchodní partner, České aerolinie, procházel procesem optimalizace své sítě. Co se ekonomických výsledků týká, tam jsme velmi pozitivní, protože dlouhodobý a stabilní nárůst point to point cestujících má příznivý dopad do výnosů společnosti, stejně tak jako nárůst v oblasti neleteckého komerčního obchodu," uvedl ředitel letiště Jiří Pos.

Podle Pose letiště letos očekává obrat. „Meziročně se bude jednat o zhruba dvouprocentní zvýšení počtu přepravených cestujících. Nejvíce nových linek i navyšování frekvencí u stávajících spojení očekáváme v letním letovém řádu," dodal.

V průběhu roku 2012 do Prahy létalo 49 dopravců na pravidelných linkách do celkem 132 destinací. Nejvíce cestujících směřovalo do Velké Británie, Německa, Francie, Ruska a Itálie. Do top pětky letišť, kam se létalo nejčastěji, patří Paříž/Charles de Gaulle, Moskva/Šeremetěvo, Frankfurt, Londýn/Heathrow a Amsterdam. Skokanem roku s největším nárůstem cestujících je již zmíněné londýnské letiště Heathrow.

Celkem 88 procent provozu tvořily pravidelné linky, zbytek chartery. Největším dopravcem byly přes čtvrtinový pokles České aerolinie s podílem 30,6 procenta, následuje Travel Service a SmartWings s poklesem o pětinu a podílem 11 procent. Třetí byl easyJet.

Nejvíce cestujících během jednoho měsíce letištěm prošlo v srpnu, kdy odbavilo 1,201 milionu pasažérů. Rekordním dnem byl 29. červen, kdy odletělo či přiletělo 47.041 cestujících. Průměrně Letiště Václava Havla odbavilo zhruba 30.000 pasažérů a 359 přistání a vzletů denně.