Objem emise dvouletých dluhopisů činí 650 milionů Kč, celkem může ruzyňské letiště v příštích deseti letech vydat dluhopisy až za 15 miliard korun. Letiště získané prostředky využije na financování svých rozvojových projektů, včetně výstavby druhé ranveje. Informovala o tom mluvčí letiště Michaela Lagronová společně s Monikou Klucovou, mluvčí Komerční banky, která dluhopisový program zajišťuje.

„Připravujeme řadu rozvojových projektů, které pomohou v dalších letech zvýšit kapacitu letiště a zlepšit kvalitu poskytovaných služeb,“ komentoval vydání emise dluhopisů první místopředseda představenstva Letiště Praha Petr Vlasák.

Mezi nejvýznamnější podle něj patří paralelní dráha. „Přípravné práce pro její výstavbu jsou v plném proudu, ať už se jedná o rozšíření čistírny odpadních a kanalizačních vod v areálu Jih, modernizaci a rozvoj infrastruktury spojené se skladováním a distribucí leteckých pohonných hmot nebo připravovanou rekonstrukci třídírny zavazadel v Terminálu 1 či nadcházející obnovu nejstarších nástupních mostů do letadel,“ dodal.

Rozvoj letišť je obecně velmi nákladný, a proto je podle mluvčích využívání tohoto typu financování obvyklým nástrojem. V případě letiště Praha-Ruzyně se výdaje na budoucí rozvojové investice budou pohybovat v řádu miliard korun ročně a právě zahajovaný dluhopisový program pomůže financovat jejich realizaci.

„Finanční prostředky získané z dluhopisů jsou výhodnou alternativou k běžným komerčním úvěrům,“ uvedly Lagronová a Klucová v tiskové zprávě.