Ke stávce palubního personálu ze Španělska, Portugalska, Itálie, Belgie a Nizozemí se v úterý připojili i holandští piloti. Nizozemská unie pilotů VNV ve svém prohlášení napsala, že se posledních deset měsíců snažila s vedením Ryanairu vyjednávat o kolektivní smlouvě, ale všechny dialogy selhaly.

Ryanair  Ilustrační foto
Piloti Ryanairu stávkují, dopravce zrušil 150 letů

„Nizozemské požadavky jsou skromné: je třeba uplatňovat nizozemské právo, žádná falešná samostatná výdělečná činnost; a dostatečnou mzdu a důchod,“ uvedla VNV.

Samotný Ryanair pak dopady stávky bagatelizoval. Ve svém prohlášení uvedl, že 190 zrušených pátečních letů představuje pouhých osm procent z naplánovaných letů na tento den. Stávkující zaměstnanci pak mají představovat pouze malou skupinu.

První let z Ostravy do Londýna. Pravidelná linka společnosti Ryanair bude do Londýna létat třikrát týdně.
Ryanair zpřísňují podmínky. Cestující si připlatí za středně velká zavazadla

Letecká společnost informovala, že všech 30 tisíc dotčených cestujících bylo v úterý kontaktováno prostřednictvím emailů a textových zpráv. „Cestující, kteří letí v pátek, a kteří dosud neobdrželi email nebo textovou zprávu, mohou očekávat, že se jejich let uskuteční podle plánu,“ napsala v prohlášení.

Uzavřel dohodu s italskými odbory

Ryanair popsal narušení pro zákazníky jako „zbytečné“. Tvrdí, že během jednání o nových pracovních smlouvách bylo v posledních týdnech dosaženo významného pokroku. Nová stávka přichází jen krátce poté, co Ryanair oznámil, že se dohodl na kolektivní smlouvě s třemi hlavními italskými svazy palubního personálu: FIT CISL, ANPAC a ANPAV. Aerolinky uvedly, že se dohoda, která vstoupí v platnost od 1. října, bude vztahovat na veškerý italský palubní personál.

Letoun společnosti Ryanair
Ryanair se dohodl s piloty, ti nejspíše ukončí nebývalou sérii stávek

Vyjednávání nicméně nezahrnovalo dvě italské odborové organizace palubního personálu, které se plánují zapojit do páteční stávky. Jejich mluvčí v pátek připustila, že uzavřená dohoda představuje určitý vývoj, ale uvedla, že to není dost, pokud jde o časový harmonogram uplatňování místních právních předpisů na pracovní smlouvy.

Podle letecké společnosti dohoda umožní italským zaměstnancům přechod na místní smlouvy „v dohodnutém období“ s okamžitým přístupem k italským dávkám, jako je mateřská a otcovská dovolená a nový italský důchodový systém.

Hlavní personální ředitel Ryanairu Eddie Wilson popsal úterní oznámení jako další znamení významného pokroku, kterého letecká společnost dosáhla ve snaze o uzavření dohody se svazy v různých zemích EU.

Ryanair  Ilustrační foto
Za evakuaci letadla v Eindhovenu mohla kresba bomby třináctiletého chlapce