Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků. Ryanair v červnu přepravil pouze půl milionu lidí, což souvisí s odstavením letadel kvůli pandemii. Přepravní čísla Ryanairu ukazují, že ani zlevnění letenek nezaplní letadlo: obsazenost dosáhla v červnu jen 61 procent, jinak létá Ryanair dlouhodobě s více než z 90 procent plnými letadly.

Současné období označil Ryanair jako nejnáročnější ve své historii. Ve své zprávě dopravce uvedl, že do konce července vrátí cestujícím peníze z 90 procent všech zrušených letů. Ryanair si neopomněl ve své zprávě pro investory postěžovat na servery typu Kiwi.com, které podle něj proces vracení peněz za letenky zdržují.

Z krize jako vítěz

Ryanair tvrdí, že z krize vyjde jako dlouhodobý vítěz. Dokládá to i stavem své rozvahy: na účtech má 3,94 miliardy eur, ještě o něco více než měl dopravce na konci března. Firma chce další měsíce využít k dalšímu hromadění hotovosti, plánuje prodej sedmi nejstarších Boeingů 737-800.

K financování firma využila i britský vládní program pro velké firmy na pomoc v koronavirové krizi. V prezentaci pro investory si dopravce přitom postěžoval, že vlády jednotlivých zemí pomáhají aerolinkám, celkově spočítal podporu na 30 miliard eur. V řadě případů chce pomoc napadnout u soudu. „Nelegální státní podpora povede k nabízení letenek na úrovni pod náklady,“ dodal Ryanair ve zprávě.

Největší evropská letecká společnost očekává, že v srpnu se dostane zhruba na 60 % loňského provozu, v září na 70 %. I nadále počítá s převzetím letadel 737 MAX 200 v závěru roku. Za celý finanční rok očekává propad počtu cestujících o 60 %. Ryanair ale chce využít problémů jiných dopravců k další expanzi.