„Za roční krajskou povolenku platím téměř tři tisíce korun. Protože jsou v průběhu roku stanoveny na chytání ryb tři různé doby, jsme v celkovém součtu o více než sto dnů ošizeni. To mně i spoustě mých kolegů  samozřejmě vadí," říká rybář Jaroslav Bohatý.

Svoji naštvanost neskrýval ani před děčínským poslancem za ČSSD Jaroslavem Foldynou.

„Já těm námitkám rybářů rozumím. Jako kluk jsem chodíval ve Stráži pod Ralskem také rybařit  a vím, že to u Ploučnice byly hezké chvíle. Když nějaké administrativní nařízení lidi zbytečně ochuzuje o možnost věnovat se svému koníčku a relaxovat, není to v pořádku," reagoval sociálnědemokratický poslanec.

Foldyna připustil, že legislativní změna, která by upravovala stávající opatření ke spokojenosti rybářů, není ničím nemožným.

„Jde o to, aby rybáři své připomínky shrnuli do nějakého oficiálního stanoviska, které se pak může stát podnětem k zákonodárné iniciativě," dodal Foldyna.

Od 7 do 18 hodin

Od listopadu do konce února je povolené chytat ryby 
v mimopstruhových vodách od sedmé do osmnácté hodiny, ve pstruhových revírech je to dokonce o hodinu méně.

„Když vám pracovní doba skončí ve čtyři odpoledne, nemá už cenu na ryby chodit. Zůstávat u vody mimo určený čas je velkým rizikem. Když vás dopadne rybářská stráž, hrozí pokuta ze životního prostředí i trest rybářské organizace v podobě půlročního i delšího zákazu chytání," připomněl Jaroslav Bohatý.

Poukázal na to, že prakticky v žádné zemi EU ani dalších evropských státech rybáře tři různé doby možnosti lovu neomezují.

„Leckde mají dovoleno dokonce chytat na čtyři pruty. Toho se my nedožadujeme. Ale chceme umožnit celoroční rybolov od čtyř ráno do půlnoci," dodal.

Spíše jako úsměvná se jeví informace o tom, že do omezení lovu ryb měl kdysi „promlouvat" Československý svaz žen.

„Nevím, zda to je či není pravda. Někteří kolegové prý ale takovou zmínku našli na internetu," tvrdí Jaroslav Bohatý. Ženy prostě zřejmě chtěly, aby jim chlapi po večerech a nocích necourali za rybami, ale věnovali se svým povinnostem doma.