Zásilku může vyzvednout také kdokoli z příbuzných či známých, kterým adresát předá unikátní šestimístný kód. Ten pošta zašle adresátovi formou SMS zprávy na mobilní telefon nebo prostřednictvím e-mailu. K vyzvednutí balíku pak stačí už jen znát jméno adresáta nebo číslo zásilky.  

Tímto způsobem bude možné vyzvednout většinu z uložených balíkových zásilek, mezi nimi i Balík Na poštu, Balík Do balíkovny, Balík Komplet, Balík Do ruky či vnitrostátní EMS zásilku. Služba je dostupná i pro individuální zásilky zásilky odesílané občany. Stačí na daný balík připsat mobil nebo e-mail adresáta a usnadnit mu tak vyzvednutí zásilky.

Pošta slibuje zrychlení výdeje balíků

V souvislostí se zavedením novinky odpadne pracovníkům na přepážkách pošt administrativní zátěž v podobě opisování údajů z občanských průkazů. Zároveň nebudou muset tisknout a nechat podepisovat potvrzení o převzetí zásilky.

„Odpadá zbytečná administrativa, sníží se počet úkonů nutných k výdeji balíků a celý proces se zrychlí. Samotný čas ušetřený díky vydávání zásilek na kód odhadujeme na jednu až dvě minuty na každou zásilku. To pro ilustraci znamená, že pokud přijde na pobočku pro svůj balík deset lidí, jedenáctý klient bude obsloužen o čtvrt hodiny dříve, než tomu bylo dřív,“ upozornil ředitel divize České pošty pro obchod a marketing Martin Vránek.

 Společně s výdejem na kód připravila Česká pošta i posílení počtu Balíkoven, tedy specializovaných přepážek pro výdej balíků. V průběhu října se jich to otevře celkem sto. Po celé České republice tak bude fungovat na 170 nejfrekventovanějších místech.