Erste Group vlastní Českou spořitelnu, její rating však agentura nechala beze změn.

Dohromady agentura aktualizovala rating sedmi bank či bankovních skupin v Británii, pěti v Německu a osmi poskytovatelům finančních služeb a jejich dceřiných firem v Rakousku. Úvěrovou známku rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank agentura snížila z dosavadního stupně A- na BBB+. Úvěrovou známku České spořitelny potvrdila na úrovni A-. Rakouské finanční skupině Raiffeisen Bank International (RBI) ale rating snížila z dosavadního stupně A- na BBB. RBI je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.

Ve všech případech je výhled negativní. Agentura vedle nižší šance na případnou státní podporu poznamenává, že konkurence mezi rakouskými bankami může vyústit v problémy s finanční stabilitou. „Konkurenční prostředí se pro rakouské banky stává stále náročnějším, neboť velké banky omezují své zahraniční aktivity v oblastech s vyšším rizikem, což vede k rostoucímu tlaku na tvorbu zisku na jejich domácích trzích," stojí mimo jiné v textu.

Kromě již zmíněných bank agentura snížila rating i německé Commerzbank a její polské dceřiné firmě mBank či německým a rakouským bankám z italské finanční skupiny Unicredit.

Změna v ratingových známkách odráží názor agentury, že zavedení úplného rámce pro řešení problematických bank, jak jej stanovuje příslušná unijní směrnice věnovaná bankám v krizi, „znamená, že vyhlídky na mimořádnou vládní podporu se nyní zdají nejisté".

Vyšetřování podezřelých transakcí

Například úvěrová známka největší německé banky Deutsche Bank je nyní na stupni BBB+, což je dva stupně pod dosavadní úrovní A a tři stupně nad spekulativním pásmem. Výhled je stabilní. Zhoršení ratingu podle listu Financial Times ale zřejmě nepotěší investory banky, která o víkendu oznámila rezignaci svých šéfů Anshua Jaina a Jürgena Fitschena. V úterý pak její ústředí prohledávali pracovníci prokuratury, kteří vyšetřují podezřelé transakce klientů.

Stejnou známku jako Deutsche Bank má nyní i britská RBS. Nový dlouhodobý úvěrový rating mBank je na úrovni BBB. Úvěrové známky S&P naznačují pravděpodobnost platební neschopnosti, která kombinuje finanční zdraví dané instituce a pravděpodobnost, že by v době krize obdržela pomoc od státu či z jiných zdrojů. Právě tento faktor státní podpory S&P ve většině případů umenšila.

Směrnice, na kterou se S&P odvolává, je jedním ze základních stavebních kamenů nového systému, který byl v EU dohodnut v reakci na finanční krizi a který má zajistit bezpečnější a spolehlivější fungování finančního sektoru. Evropská komise na konci května vyzvala Českou republiku a dalších deset členských zemí EU, aby pravidla této směrnice plně převzaly do národního práva.