„Minulý rok jsme měli opravdu nadúrodu, úplný extrém, což trochu zavinilo tu úrodu letošní. Stromy byly vyplozené, potřebovaly si trochu odpočinout," uvedl. Sadařům dále podle Schwarze nepřálo počasí. „Byla dlouhá zima, a tak nebyly namnožené včely. Na jaře, kdy bychom potřebovali stříkat proti houbovým chorobám a plísním, pršelo měsíc a půl v kuse. Stříkali jsme i v dešti, aby nám na stromech zůstala alespoň půlka postřiků," uvedl. Procento poškození jablek je letos větší. Navíc léto, kdy sadaři potřebují vodu, bylo velmi horké.

Zhruba 70 procent bude tvořit konzumní ovoce, zbytek vyveze firma k průmyslovému zpracování na jablečný koncentrát nebo zpracuje na vlastní mošty. „Budeme na zhruba 500 tunách konzumních jablek, což beru vzhledem k tomu špatnému počasí jako úspěch. Kolegové, třeba na jihu Plzeňska, jsou na deseti procentech úrody. Obyčejní zahrádkáři vidí letošek jako katastrofu," uvedl spolumajitel sadů, kde nyní nakupuje daleko více lidí ze širokého okolí. Třetinu jablek prodá letos Schwarz ve svém areálu, což je zhruba dvojnásobný podíl oproti loňsku.

Obřích jablek je velmi málo

Jablka jsou menší, než byla loni, velikost je průměrná. Obřích jablek, které se v maloprodeji velmi dobře prodávají, je velmi málo.

„Podle poptávky velkoobchodů to vypadá, že jablek bude méně," uvedl Schwarz. V Čechách se jich obecně urodilo méně. Morava je na tom dobře, ale jablka se tam tolik nepěstují.

Sady Schwarz, které pěstují 20 odrůd, zatím neprodávají velkoobchodům, které už se ale na ovoce ptají. Se 40 brigádníky, polovinou oproti loňsku, se soustředí na sklizeň, která je ve třech čtvrtinách. Sady odhadují, že velkoobchody letos nabídnou za kilogram osm až devět korun, což je o dvě koruny více než loni. Ceny jablek na pultech mírně vzrostou.