Přiznávají totiž, že kvůli stále vysoké ceně za energie, kdy jablka potřebují uskladnit při teplotě jednoho stupně Celsia i na více než šest měsíců, než se dostanou do prodeje, je v současné době tento sektor ovocnářství nerentabilní. Část úrody tak zůstane ladem. „Samosběry jsou posledním aktem zoufalství. Situace je alarmující a náš obor je v totální krizi,“ přiznal Deníku ředitel divize ovocnářství ve společnosti Úsovsko na Olomoucku Michal Horáček.

Ještě v roce 2014 měly úsovské sady rozlohu 377 hektarů. Letos je to 200. A redukce bude pokračovat.

Ovocnáři chválí nadprůměrnou úrodu, vrásky jim dělá cena energií na skladování
Ovocnáři si pochvalují nadprůměrnou úrodu. Vrásky jim ale dělá skladování jablek

„Za dva dny jsme samosběrěm prodali odhadem 50 tun, kdy jsme si za jeden kilogram účtovali šest korun. Ale to nás opravdu nevytrhne. Spíš nám to jen malinko pokryje náklady. Ročně tu vypěstujeme kolem pěti tisíc tun jablek,“ uvedl Horáček. Minimálně 200 tun pak nechají úsečtí ležet ladem. Sběr se totiž nevyplatí. „A dál budeme redukovat. V příštím roce půjdeme určitě pod 150 hektarů, kdy jablka nahradíme rentabilnějším zemědelským produktem. Například obilím,“ dodal Horáček.

Redukovat stavy se chystají i v Agru Rubín v severních Čechách. Zde místo samosběru vsadili na prodej ze dvora. „U nás byla sklizeň rychlá. Z původních 60 hektarů jsme teď na 20 a budeme dál redukovat stavy a likvidovat dřeviny a radši se budeme soustředit na polní výrobu,“ uvedl agronom a ovocnář podniku Jiří Drobný.

Deset tun za jediný den 

Obrovský zájem o samosběr nyní evidují například i v Lužanech na Jičínsku. „O víkendu jsme za jeden den prodali deset tun jablek. Kilo vyšlo člověka na 8 korun. V sadech jsme měli asi 200 lidí,“ řekl ředitel lužanské farmy David Sedláček.

Ještě v roce 2014 se v celé České republice pěstovala jablka v 18 tisících sadech. Poté však sousední Polsko nemohlo po ruském embargu vyvážet svou nadprodukci jednoho milionu tun jablek do Ruska. Za tu dobu zaniklo na šest tisíc sadů. Od letošního ledna se navíc embargo vztahuje i na Bělorusko a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík odhaduje, že se v nejbližších měsících počet sadů v republice dostane pod hranici 10 tisíc.

Potravináři a zemědělci představí opět veřejnosti nejlepší Regionální potraviny Libereckého kraje, současně chtějí lidem vysvětlil, proč je dobré kupovat právě u výrobců a farmářů
Česká jablka jako ohrožený druh. Zdražování válcuje agrárníky i potravináře

Zdroj: Deník„Plochy se výrazně zredukují nejenom kvůli embargu, ale také kvůli velké energetické náročnosti pěstování jablek. Například jejich chlazením. Jablka se totiž nevykoupí hned, ale ti, kteří je pěstují, je musí na několik měsíců uskladnit při teplotě jednoho stupně Celsia. A to v současné době, kdy je energie třikrát dražší, zkrátka nejde,“ řekl Deníku Ludvík.

Sám pak předpokládá, že až 30 procent letošní produkce, která je odhadována na 135 tisíc tun, nechají kvůli vysokým cenám ovocnáři nesklidí. „Taky je možné, že desítky z 800 našich členů ukončí činnost,“ nastínil černý scénář Ludvík.