Zájem je obrovský. I když pěstitel kvůli srážkám v minulých dnech posunul start samosběru na sobotu 27. srpna, stovky lidí dorazily na pole nedaleko Olomouce už ve čtvrtek před osmou hodinou ráno. Zablácené boty a kola aut jim nevadily ani trochu.

„Jsme od Uherského Hradiště. Vezmeme si hlavně cibuli, mrkev a petržel. Máme zahrádku, ale u nás je strašné sucho. I trnky zaschly a padají na zem, takže nebude co pálit,“ postěžovali si manželé, zhruba pětasedmdesátníci.

Na pole si po půl osmé rozložili několik plastových beden. Jednu pomalu začali plnit petrželí. Z mokré hlíny šla pěkně ven. „Stojí nám to za to. Byli jsme i vloni. Se zeleninou pana Kašpara jsme moc spokojeni,“ dodala seniorka.

Samosběr běží s předstihem

Na poli na okraji Vojnic byli mezi prvními. Samosběr zeleniny oficiálně začal o půl hodiny později, tedy v 8:00. Podle posledních informací zveřejněných pěstitelem však měl odstartovat o dva dny později, v sobotu v 9:00. Kvůli srážkám v minulých dnech nechtěl, aby lidé šlapali v mokré hlíně a naloženými auty nemohli vyjet kvůli rozbahněnému terénu.

Po celé ČR začal samosběr jahod.
Češi se vrhli na samosběr jahod. Cena je proti obchodům někdy i poloviční

„Řada zákazníků má termín 25. srpna poznačený v kalendáři už měsíce. Počítali s tím. Hlavně starší lidé nemají internet. Tušil jsem, že přijedou, tak jsem tady a samosběr běží. Jen jsme museli přesunout začátek sklizně na jiné pole, kde jsou podmínky o něco příznivější. Terén zde není tak mokrý. Jen se mi nepodařilo vyorat mrkev, ale jde pěkně ven i ručně. Nebudou s tím dnes problémy,“ vysvětloval pěstitel Ladislav Kašpar.

Bouřka pole těsně minula

V noci na čtvrtek nezamhouřil oči. Na divoký nájezd zákazníků v původně avizovaném termínu byl připravený dobře. Čeho se ale hrozil, byla předpověď meteorologů. Avizovali bouřky. „Od severovýchodu šly v noci bouřky, a to kousek od nás. Měli jsme obrovské štěstí. Minulo nás to zhruba o deset kilometrů,“ svěřil se s neskrývanou úlevou.

Pro zeleninu si hned první den přijeli nejen lidé z Moravy, ale na samosběr dorazili i zákazníci z Domažlic, Karlových Varů. „Přijel mladý Ukrajinec z Mladé Boleslavi s dodávkou a odvezl si pětadvacet beden rajčat. Byl nadšený. Jsou letos nádherné. Celkově se úroda vydařila,“ zval zájemce.

Zájem o záchranu nehezké zeleniny z obchodů je v Česku obrovský. Plná bedýnka vyjde třeba jen na dvacet korun.
VIDEO: Krása jim chybí, chuť ne. Bedýnky s ošklivým ovocem jsou hitem

Samosběr bude pokračovat i v dalších dnech. „Víkend bude divočejší, v sobotu odpoledne má pršet. Nikoho ale nepošlu domů. Budu tady,“ vzkázal zájemcům o zdravou zeleninu za pár korun.

Ceny

Mrkev 5 Kč/kg

Petržel 9 Kč/kg

Červená řepa 5 Kč/kg

Cibule 7 Kč/kg

Rajčata 9 Kč/kg

Melouny 8 Kč/kg

Zelí 10 Kč/kg

Pórek 7 Kč/kg

Dýně (hokaido) 9 Kč/kg

Dýně (Goliáš) 5 Kč/kg

Cukety 8 Kč/kg

Patizony 8 Kč/kg

Kukuřice 5 Kč/ kus