S prvním partnerem se poznala na fotbalovém hřišti, protože oba hráli kopanou. Jejich vztah trval šestnáct let a mají z něj tři syny: Sebastiana (17), Pavla (14) Matěje (11). Rozešli se kvůli partnerově gamblerství. Gábina potom začala žít s mužem, jehož zná od dětství a měla s ním dceru Emmu (3 roky). Vztah trval pět let a skončil před více jak rokem, protože partner pil alkohol a dopustil se domácího násilí. „Prosila jsem o pomoc i terénní pracovnici, snažila jsem se vztah udržet a chtěla jsem, aby se partner léčil. Když došlo k útoku na mě a děti, musela jsem ze vztahu odejít,“ líčí žena.

Ilustrační foto
Samoživitelé balancují na hranici chudoby. Jakýkoli výpadek má fatální následky

Pracovala jako projektová manažerka a aby zvládla všechny čtyři potomky uživit, přivydělávala si úklidem. O manažerskou pozici však přišla v době covidu, zbylo jí pouze uklízením brzy ráno a večer. Všechny své úspory proto již rozpustila v placení nájmu. Aby jí toho osud nenaložil málo, její syn Pavel trpí mozkovou obrnou a Gabriele se nedávno vrátily problémy s rakovinou.

Dávky nestačí, musí zpátky do práce

Pobírala dávky v hmotné nouzi, ale nyní jejich čerpání ukončuje. „Pochopila jsem, že státní dávky umožňují pouze přežívat. Při rostoucích cenách nájmu, energií i potravin s nimi nemohu jako samoživitelka vyjít,“ říká. Rozhodla se proto najít si novou práci i přesto, že jí nedávno lékař odhalil další prekarcinom a bude se muset znovu léčit. „Jsem v nájmu, starám se sama o čtyři děti a všechno se stále zdražuje, takže nemám na výběr,“ vysvětluje.

O dávky pomoci v hmotné nouzi usilovala půl roku, než vše vypapírovala. Situaci jí prý komplikoval fakt, že je Slovenka, a tedy cizinka. Stát jí vypočítal dával dávky ve výši 16 tisíc měsíčně, ale nájem ji stojí dvacet tisíc. K tomu dostává výživné na tři syny ve výši 5200 korun a 2500 na dcerku. „Jenže to jsou v dnešní době směšné sumy, když z toho máte platit třeba i školku pro malou nebo zdravotní pomůcky pro postiženého syna,“ popisuje.

Samoživitelé v problémech. Pod hranicí chudoby žije skoro polovina rodičů, z drtivé většiny jde o ženy.
Samoživitelé v Česku: Pod hranicí chudoby žije skoro polovina rodičů

Každý měsíc se snažila nějak vyjít, nepřekonatelný problém pro ni však znamenaly mimořádné výdaje. „Například nedávno nám praskla palanda. A já samozřejmě nemám sedm tisíc navíc. Tehdy mě zachránily finance od Fandi mámám. Projekt mi pomohl i se zaplacením vánočních výdajů. Nebýt ale nadací, nevím, co bych si počala, protože můj účet už je v minusu,“ vypráví.

Pomohla nadace

Rozhodla se proto najít si novou práci, což ale nebylo pro matku samoživitelku od čtyř dětí jednoduché. Naštěstí jí jedna z nadací nabídla pomáhat v jejich e-shopu a prodávat oblečení pro děti v jejich nově otevřené prodejně.

Problémy ve vztahu a později enormní stres, jak zvládne uživit rodinu, když na ni zůstala sama, se podepsaly na jejím fyzickém i psychickém zdraví, dodnes dochází za psychoterapeutkou.

Seriál Deníku.cz vniká ve spolupráci se stejnojmenným projektem Neviditelní. Ten si klade za cíl upozornit na skupiny obyvatel neviditelně propadávajících sociálním systémem pomoci a pokusit se pro ně hledat řešení, jak zlepšit jejich životní podmínky.

Ta jí prý radí, aby nepracovala a odpočívala, jinak to její tělo nezvládne. „Ale já opravdu nemám jinou možnost. Tak jsem se prostě zvedla a šla pracovat,“ říká Gabriela.

Jako projektová manažerka zažívala velký stres, ten jí, jak věří, při prodávání dětského oblečení odpadne. „Nechci být v dluzích a nechci se pořád doprošovat nadací ‚zaplatíte mi toto a pomůžete mi s tímto‘. A nechci stále omezovat své děti a říkat jim, co všechno si nemůžeme dovolit,“ uzavírá samoživitelka.