Samsung je největším výrobcem paměťových čipů na světě, vedoucí postavení má také na trzích s chytrými mobilními telefony a televizory. Společnost zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí také svůj provozní zisk o téměř dvě třetiny na rekordních 15,15 bilionu wonů (tedy zhruba 289 miliard korun).

Společnost také oznámila, že se rozhodla rozdělit své akcie. Otevře se tak drobným investorům, což podpoří likviditu i hodnotu akcií. "Rozdělení akcií je pro mne překvapením," uvedl Kim Sung-soo, manažer fondů investiční společnosti LS Asset Management, který drží akcie Samsungu. Upozornil, že firma dřívější výzvy investorů k rozdělení akcií ignorovala.

Po ohlášení rozdělení akcií vzrostla jejich hodnota o více než osm procent. Společnost své akcionáře také uklidnila tím, že silná poptávka po paměťových čipech bude navzdory prognózám nadále narůstat.
Další výrobce čipů, jihokorejští rivalové SK Hynix Inc a Intel Corp, již podle agentury Reuters ve svém vývoji spíše stagnují. Svět totiž vyžaduje stále větší kapacitu pro zpracování výkonných datových center a high-tech smartphonů.

"Při pohledu na střednědobý a dlouhodobý horizont Samsung očekává další expanzi poptávky po nových aplikacích," uvedla společnost ve svém prohlášení.

Slévárenská firma, která čipy pro Samsung vyrábí, by se také mohla ze 4. místa na světě vyšvihnout na druhé místo, hned za lídra trhu – společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC).

Mobilní divize společnosti Samsung, která konkuruje firmě Apple, také zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk ve výši 2,4 bilionu wonů, což je však o tři procenta méně než v předchozím čtvrtletí. Nicméně, jak Reuters poznamenává, zahájení prodeje nového smartphonu Galaxy S9 v příštím měsíci by mělo zisk opět navýšit. 

Zdroj: Youtube

„Výhled pro smartphony společnosti Samsung je však stále nejistý, a to kvůli konkurenci čínských výrobců, kteří mají stále větší postavení na trzích Evropy i Asie,“ řekl Tom Kang, ředitel výzkumu společnosti Counterpoint.