Velká část pokuty, 533 milionů dolarů, je uložena za to, že Samsung porušil práva na tři designové patenty Applu, zbytek částky byl uložen za okopírování dvou technických funkcí.

„Jsme potěšeni, že soud souhlasí s tím, že Samsung má platit za kopírování produktů,“ prohlásila americká firma. „Tento případ byl o něčem víc, než jen o penězích,“ dodala.

Korejský gigant uvedl, že „rozhodnutí je fackou do tváře patentu“. Tvrdí, že souhlasí pouze s pokutou 28 milionů dolarů za způsobení škod, nikoli za ušlé zisky.

Podle Applu je ale tato částka stále příliš nízká, jelikož nezahrnuje další peníze za ušlé zisky z prodejů iPhone. „Nevyhrála ani jedna firma, jelikož Apple žádal 2,5 miliardy dolaru za ušlý zisk,“ uvedla analytička Kiranjeet Kaur. Podle něj se Samsung pravděpodobně odvolá.

„Jestli Samsung takovéto rozhodnutí očekával, není jasné. Nehledě na škody je zřejmé, že design okopíroval,“ dodává. Podle ní je verdikt rovněž varováním pro ostatní, aby se vyvarovali napodobování patentů, zejména u výrobků mířících na americký trh.

Spor začal v roce 2011, když Apple nařkl Samsung z toho, že používá některé jeho patenty. Rok nato Apple dostal jako odškodnění 1,05 miliardy dolaru. Spor ale pokračoval. V roce 2014 byl Samsung pokutován částkou 119,6 milionu dolarů (2,4 miliardy korun). Patenty ale porušil i Apple a měl Samsungu zaplatit 158 tisíc dolarů (3,1 milionu korun).