„Je to komplikované, ale jsme razantní a budeme pokračovat,“ ujistil Fiala. Vláda podle něj chystá změnu zákonů, které úřadům uvolní ruce. Ty už několik týdnů pátrají po majetku Rusů, kteří podléhají sankcím.

Konflikt na východě Evropy ovšem začínají pociťovat i ruští podnikatelé v Česku, kteří na sankčním seznamu nejsou. Některé tyto firmy už varovaly před dopady na zaměstnanost. 

Kvůli válce na Ukrajině panují obavy z dostupnosti základních potravin, ale i luxusního zboží, jako je kaviár.
Rusko nepotřebujeme. Restaurace preferují kaviár z jižních Čech

Vláda v pátrání spolupracuje se společností Datlab, které se podařilo dopátrat sedmnáct firem s možným napojením na lidi z evropských sankčních seznamů. Dalších 66 společností pak má vazby na osoby na sankčním seznamu Spojených států. „Na oficiálním seznamu najdete jméno ruského oligarchy či koncernu. Nenajdete tam však firmy, které vlastní, jako jsou například společnosti Strabag, ČKD Blansko či Škoda JS,“ uvedl analytik Jiří Skuhrovec.

Rusové jsou přitom nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem. Podle loňské analýzy společnosti CRIF bylo v České republice zaregistrováno přes 13 tisíc subjektů s ruským vlastníkem. Letos pak ve spolupráci s Datlabem firma identifikovala 20 712 společností s vazbami na Rusko a Bělorusko. „To je dvojnásobek, než kolik lze vyčíst například z evidence skutečných majitelů. Získali jsme jej díky kombinaci řady veřejných i interních zdrojů,“ popsal Skuhrovec.

Dění na Ukrajině ale nyní dopadá i na firmy s ruskými vlastníky, kteří na sankčním seznamu nejsou. „Aircraft Industries zaměstnává takřka tisíc lidí a je naší povinností se o ně postarat a udělat všechno pro to, aby výroba pokračovala,“ uvedla například Ilona Plíšková, generální ředitelka společnosti z Kunovic na Uherskohradišťsku, která vyrábí legendární letadla L 410.

Konečným vlastníkem společnosti je podle ní ruský občan Andrei Kozitsyn, který nefiguruje na žádném sankčním seznamu.

„Na naši společnost je navázáno také mnoho domácích subdodvatelských firem a ani je a jejich potenciální ztrátu nelze přehlížet. Je nutné, aby při různých vyjádřeních ohledně sankcí byl vždy brán zřetel také na dopady na český průmysl a jeho zaměstnance,“ doplnila Plíšková.

Problémy hlásí i pivovar Bakalář

Problémy už hlásí i rakovnický pivovar Bakalář. Nejenže musel zastavit export do Ruska, ale jeho výrobky stáhl z prodejen obchodní řetězec Albert. „Stalo se tak proto, že náš majitel je Rus, a to na pokyn holandského majitele společnosti. Kromě Albertu přestávají mít ze stejného důvodu o naše pivo zájem i někteří hostinští,“ prohlásil ředitel pivovaru Jiří Kovář.

Maso - Ilustrační foto
Českého masa máme více. Soběstační ale stále nejsme

Tohoto jevu si všimla i generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová. „Je tu řada firem, které mají historicky ruské majitele, kteří ale nejsou na sankčním seznamu. V jednotkách případů od nich české firmy nechtějí odebírat výrobky,“ řekla.

Značná část firem se obává sankcí. Podle průzkumu personální agentury Hofmann Personal 72 procent podniků uvedlo, že se jich sankce dotknou. Nejvíce zasažený bude zřejmě automobilový průmysl a obecně menší podniky. „Jako první se zpomaluje automobilová výroba,“ přiblížila ředitelka agentury Gabriela Hrbáčková.