Obnosov je generálním ředitelem státního holdingu KRTV, který vyrábí zbraňové systémy a podle ministerstva je dodává ozbrojeným silám režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Zorikovovi mají podle úřadu rodinné vazby na Obnosova a z toho osobní prospěch, v Česku vlastní a užívají luxusní nemovitosti a vozy.

Olga Zorikovová je Obnosovovou dcerou, Rostislav Zorikov je jejím manželem.

„Ruský oligarcha, jenž stojí za výrobou raket, které zabíjejí nevinné Ukrajince, musí nést následky. Stejně jako ti, kteří si v Česku užívají luxusu za peníze z obchodu se smrtí,“ uvedl Lipavský na sociální síti X, dříve twitter. „Tyto osoby se buď přímo podílejí na výrobě zbraňových systémů pro režim Vladimira Putina, nebo z výnosu takové činnosti mají prospěch,“ poznamenal Fiala.

Luxusní vozy za krvavé peníze 

Web Aktuálně.cz před měsícem uvedl, že Zorikov žije v Praze a za peníze z ruské agrese na Ukrajině si kupuje nemovitosti a auta. Podle serveru se také dříve na pražském Žižkově dostal do potyčky s aktivistou, který chtěl protestovat proti zapojení rodiny do válečné výroby. Zorikov má podle serveru v Česku trvalý pobyt a kromě firmy na Žižkově vlastní dva byty a několik luxusních vozů.

Po zařazení Obnosova a Zorikovových na sankční seznam už dříve volali také ruští aktivisté, spolupracovníci vězněného Navalného, kteří na nemovitosti této rodiny v Česku upozornili ve své květnové reportáži. Středeční krok české vlády si v reakcích na sociálních sítích připsali jako vlastní úspěch.

Raketomet RM-70 Přemysl. Ilustrační snímek
Ukrajinci si pochvalují český raketomet. Je to opravdu bestiální stroj, tvrdí

„Abychom toho dosáhli, setkávali jsme se s českými úředníky a komunikovali jsme s nimi, posílali jsme tunu dopisů všem různým instancím, aktivisté demonstrovali na pražských ulicích,“ uvedl Navalného tým na komunikační platformě Telegram. Novinářka Marija Pevčichová, která se podílela na květnové reportáži, na twitteru sdělila, že zanesení trojice na český sankční seznam není pouze symbolickým krokem.

Ze tří osob na šest 

Na sankčním seznamu dosud byly tři osoby. Koncem dubna na něj vláda zařadila moskevského patriarchu Kirilla, před měsícem a půl ruského podnikatele Vladimira Jevtušenka a jeho syna Felixe Jevtušenka.

Pro dané osoby znamená zařazení na sankční seznam zákaz vstupu do Česka a pobytu v něm, znemožnění jakýchkoli finančních operací skrze české subjekty nebo zmrazení případného majetku v zemi, které má na starosti Finanční analytický úřad. Zařazení na vnitrostátní sankční seznam vládě umožňuje takzvaný Magnitského zákon, který vešel v účinnost v lednu.