„Právě jsem hovořil se saúdskoarabským králem Salmánem, které jsem vysvětlil, že kvůli situaci v Íránu a Venezuele je nezbytné, aby Saúdská Arábie zvýšila produkci ropy a kompenzovala tak vzniklý rozdíl. Mohlo by jít až o dva miliony barelů. Ceny jsou příliš vysoké. A on souhlasil,“ tweetoval americký prezident.

Během posledního týdne zaznamenaly ceny ropy prudký růst až na hodnotu 74,43 dolaru za barel, což je nejvíce od listopadu 2014. Kromě obav z dopadů amerických sankcí na dodávky z Íránu k tomu přispívají i nepokoje ve Venezuele a boje v Libyi, jež mají negativní dopad na tamní ropný sektor.

Podle saúdskoarabské státní tiskové agentury se Salmán s Donaldem Trumpem během krátkého telefonického rozhovoru shodl na potřebě udržovat stabilitu na ropném trhu a kompenzovat výpadky v dodávkách.

Saúdská Arábie je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Objem těžby dosud dosahoval přibližně deset milionů barelů ropy denně, maximální těžební kapacita země však teoreticky dosahuje až dvanácti milionů barelů ropy.

Podle agentury AP je dosavadním saúdskoarabským těžebním maximem hodnota 10,72 milionů barelů denně.