Národní rozpočtová rada dnes ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku k vývoji veřejných financí uvedla, že návrh na jednorázový příspěvek důchodcům 5000 korun, který dnes schválila vláda, a snížení daně z příjmu fyzických osob ukazují na negativní dopady rozvolnění rozpočtové politiky a že bez významného zvýšení jiných příjmů nebo redukce výdajů ohrožuje střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí.

Vývoj státního rozpočtu a ekonomiky v posledních měsících podle rozpočtové rady také potvrdil, že zvýšení schodku na 500 miliard bylo předčasné, neopodstatněné a nadměrné.

Jan Hamáček a Andrej Babiš
Vláda schválila mimořádný příspěvek 5000 korun pro důchodce

MF uvedlo, že novela rozpočtu reagovala na zhoršení propadu příjmů státního rozpočtu v důsledku negativních ekonomických dopadů pandemie. "Zároveň bylo nutné vynaložit vyšší výdaje na boj proti šíření nákazy a na podporu ekonomiky. Připomínáme, že na současnou krizovou situaci reagují podobně i další členské státy Evropské unie," uvedlo MF.

Podle úřadu se ve světle vývoje daňových příjmů a vlivů podpůrných opatření ve druhém čtvrtletí letošního roku předchozí dvě rozpočtové novely ukázaly jako nepostačující. Proto byla nutná další novelizace.

Dopad koronaviru na důchodce

Zároveň podle MF není pravda, že by důchodci nebyli současnou krizí zasaženi. "Jejich příjmy sice nepoklesly, ale jejich životní náklady rostly rychleji než zbytku populace," uvedlo MF.

Rozpočtová rada dnes uvedla, že v současné ekonomické situaci by měly být provedeny pouze takové výdaje, které budou co nejvíce stimulovat poptávku nebo částečně zmírní negativní dopady krize na příjmy zasažených domácností. "Příjem důchodcovských domácností však toto kritérium nesplňuje, neboť nebyl krizí ovlivněn," uvedla rada.

Podle MF je sice pravda, že od ledna bude zákonná valorizace důchodů, která nárůst nákladů do června 2020 bude kompenzovat. "Nicméně z posledního údaje za červenec je zřejmé, že životní náklady důchodců dál zrychlily nad hodnotu, o kterou se valorizuje. Mimořádný příspěvek tak má seniorům pokrýt vyšší náklady, které by se jim promítly v zákonné valorizace až od 1. ledna 2022," uvedlo MF.

Oběd ve školní jídelně - Ilustrační foto
Pomoc pro rodiny v obtížné situaci. Na školní obědy stát pošle desítky milionů

Zrušení superhrubé mzdy je pak podle MF součástí vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. "Toto opatření by mělo přispět k nárůstu čistého příjmu pro domácnosti, tedy více peněz v jejich peněženkách a tím i možnost vyšší spotřeby domácností. Úprava v oblasti daní z příjmů je jedním ze závazků obsažených v programovém prohlášení vlády," uvedlo ministerstvo.

Podle rozpočtové rady existuje reálná možnost, že domácnosti kvůli očekávání nepříznivého vývoje ekonomiky značnou část nových příjmů ze snížení daní uspoří, čímž bude ohrožen vládou očekávaný dodatečný výnos DPH a spotřebních daní.