Jinými slovy: pokud by se započítaly tyto peníze, tak byl ve skutečnosti letošní rozpočet vpřebytku 13miliard korun. „Selským rozumem je to tak,“ potvrzuje hlavní ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

„Ukazuje se, že ten humbuk vlády kolem takzvaných reforem byl zbytečný. Aže rozpočtová situace je dobrá a žádné reformy nebyly potřeba,“ říká bývalý ministr financí a nyní poslanec ČSSD Bohuslav Sobotka.

Současnou praxi zavedl přitom právě Sobotka vroce 2003.Pravidla totiž do té doby přikazovala, že resorty musí přidělené peníze utratit do konce roku– jinak je musely vrátit do rozpočtu. „Jenže aby je utratily a nemusely vracet, tak je často vyhazovaly za úplné zbytečnosti,“ říká analytik Reiffeisenbank AlešMichl.

Sobotka tehdy rozhodl, že to co neutratí, mohou ministerstva přesunout na další rok. „Bylo to tehdy sympatické rozhodnutí,“ říká Sedláček, podle něhož se to ale vymklo zrukou. Ministerstva si totiž nárokují čím dál víc peněz, které nejsou schopny utratit. „Ministři jsou schopní lobbyisti,“ souhlasí Sobotka. „Každý rok se přidává určitá částka a ukazuje se, že zbytečně požadují peníze, které nejsou schopna utratit,“ dodává.

Podle Sedláčka navíc současní praxe zbytečně stojí stát další miliardy zrozpočtu na splátky státního dluhu. Apřirovnává to ksituaci vrodině, jež má na jedné straně sto tisíc pod polštářem, které jí nenesou zisk, a na druhé straně si stejných sto tisíc korun půjčí na vysokýúrok.

Podle Sedláčka je třeba rozhodovat více manažersky. „Například určit, že deset procent zušetřených peněz by mohlo jít na navýšení mezd,“ říká jednu možnost Sedláček. Zbylé peníze totiž nelze dosud přesouvat mezi jednotlivými kolonkami.

Podle Michla by zase stálo za to změnit systém financování. „Mělo by se víc využívat účelové financování, tedy na konkrétní projekty a ne jen balík peněz pro resort jako dosud,“soudí.

Sobotka by zase pravidla pro používání fondů nepřitvrzoval, protože by se mohlo vrátit utrácení na poslední chvíli. Ministerstvům by rovnou sebral peníze.

„Být dnes na místě ministra financí, tak bych jim rovnou snížil rozpočty. Atěch sedmdesát miliard použil na úhradu deficitu, takže by letos nemusel být žádný schodek. To může udělat vláda svým rozhodnutím ivprůběhu rozpočtového roku,“ říká Sobotka.

Ministerstvo tvrdí, že již připravuje určité změny. Jaké ale nechce říct. „Materiál orežimu nakládání srezervami bude předložen na jednom znejbližších zasedání vlády,“ říká pouze mluvčí resortu JakubHaas.