Projekt Hyperloop, který má umožnit rychlé cestování v hliníkových kapslích uvnitř dvou ocelových potrubí, představil před třemi lety kalifornský podnikatel, miliardář Elon Musk, zakladatel výrobce elektromobilů Tesla Motors a firmy pro lety do vesmíru SpaceX.

Koncept Hyperloop v současnosti rozvíjejí firmy HTT a Hyperloop Technologies. Systém by měl mít solární pohon a moduly s cestujícími by se v něm pohybovaly ve dvou trubicích po nadzemní dráze.

Slovenské ministerstvo hospodářství potvrdilo, že podepsalo s HTT nezávazné memorandum, na jehož základě bude vypracována analýza realizace projektu na Slovensku.

Šéf slovenského nevládního Institutu pro dopravu a hospodářství Ondrej Matej označil realizaci projektu na Slovensku na sci-fi. "Pokud by cokoliv na tom bylo reálné, byli bychom svědky pilotních projektů v zemích, kde mají mnohem větší problémy s dopravou, než je tomu na Slovensku," citoval Mateje list Sme.

První testovací trať projektu Hyperloop by měla být v provozu v Kalifornii. Musk při představení projektu v roce 2013 zmínil využití technologie na více než 600 kilometrů dlouhé trase z Los Angeles do San Franciska, kterou by pak cestující zvládli za necelou půl hodinu.

Čtěte také: Podnikatel Musk představil projekt superrychlého cestování