Svoje bankomaty už od loňské června začala sdílet Komerční banka a Moneta Money Bank. Od letošního února se k nim přidají ještě Air Bank a UniCredit Bank. „K myšlence sdílení bankomatové sítě jsme od samého počátku projektu zvali i ostatní banky operující na tuzemském trhu. Mám velkou radost, že se k nám nyní přidala i Air Bank a UniCredit Bank,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Sdílení se bude týkat více než dvou tisíc bankomatů po celé České republice z celkového počtu asi pěti a půl tisíce. Například Air Bank do systému sdílených strojů přispěje počtem 370. „To znamená, že se možnost bezplatného výběru zdarma pro klienty naší banky více než zpětinásobí,“ uvedla mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Komerční banka. Ilustrační snímek
Stejné podmínky při výběru z bankomatů. Ke sdílené síti se připojí další banky

Moneta Money Bank v současné době provozuje na území České republiky 565 přístrojů, nicméně jejich počet plánuje letos ještě rozšířit. Mluvčí banky Zuzana Filipová upřesnila, že do konce letošního roku by se jejich počet měl zvýšit na zhruba 590.

Pokorná doplnila, že součástí iniciativy je přesun takzvaně duplicitních bankomatů. „Když na jednom místě stojí vedle sebe dva sdílené bankomaty, typicky například v nákupních centrech, jeden z nich banky přesunou tam, kde předtím zcela chyběl,“ vysvětlila.

S tím už začala třeba právě Moneta. „Díky tomuto projektu jsme jen za Monetu dokázali v uplynulých měsících přesunout 21 původně duplicitních bankomatů do malých obcí pod pět tisíc obyvatel a v této činnosti budeme postupně pokračovat,“ přiblížila Filipová.

Bankomatu se tak dočkaly například Kostelec na Hané, Nivnice a Bánov Zlínsku, jihomoravské Prušánky nebo Mikulčice. Třeba právě toto někdejší mocenské centrum Velkomoravské říše a dnes obec s přibližně dvěma tisíci obyvatel o bankomat usilovala řadu let. Ten nejdostupnější byl dosud v deset kilometrů vzdáleném Hodoníně. „Máme ho tady od prosince a ohlasy od obyvatel jsou velmi kladné,“ uvedl Josef Dvořáček, starosta Mikulčic, kam svůj bankomat přesunula Moneta. Většina obyvatel má sice účet u České spořitelny, ale obec se už nebude snažit, aby tato banka svůj bankomat přidala. „Považujeme to za dostatečné řešení,“ dodal starosta.

Zvýšení dostupnosti 

Největší česká banka se k iniciativě zatím nepřipojila, nicméně podle dřívějších vyjádření ji nepovažuje apriori za špatnou a je otevřená k dalšímu jednání. Není jediná. K výzvě se nepřípojila také například ČSOB a další banky operující na českém trhu.

Bankovní identitu už požívá více než pět milionů Čechů. Na necelé dva roky se počet uživatelů více než zdvojnásobil.
Přes pět milionů Čechů už má Bankovní identitu. Nemusí do fronty pro dávky

Podle šéfa Komerční banky Juchelky je hlavním cílem myšlenky sdílených bankomatů zvýšit jejich dostupnost. „Vedlejším efektem je pak zamezení nadbytečnému plýtvání zdroji a také energiemi,“ řekl.

U sdílených bankomatů to však nemusí skončit. „S ostatními bankami se také domlouváme na sdílení vkladomatů. Je to ale technicky náročnější než sdílení bankomatů, navíc se potřebujeme dohodnout i na obchodních podmínkách,“ dodala Pokorná z Air Bank.

Počty sdílených bankomatů

Komerční banka: 850
MONETA Money Bank: 565
Air Bank: 370
UniCredit Bank: 263