Třicátnice Eva Skálová patří k typickým návštěvníkům Impact Hubu Praha na Smíchově. Působí jako konzultantka pro menší společnost, poskytující poradenství výrobním firmám. Několik let pracovala částečně z domova. Před pár lety objevila nedaleko svého bydliště hub.

„Zajdu sem asi třikrát týdně, mám předplacený měsíční tarif na padesát hodin. Často se tady potkám i s kolegyní,“ popisuje Eva.

Sdílení kanceláří v Praze a ve světě.Zdroj: Deník

„Vyberu si zrovna volný stůl, na síti vidím všechny členy, kteří tady v danou chvíli jsou, můžu si je filtrovat podle oboru, ve kterém pracují. Je to skvělé na získávání kontaktů a můžu tady představit i svoje projekty,“ pochvaluje si konzultantka.

Možností je celá škála lze sem přijít jen tak na kafe, pronajmout si pevné pracovní místo, rezervovat zasedačku nebo mít i svoji poštovní schránku. „Chodí sem hodně konzultanti a koučové, lidé z marketingu a IT, personalisté, grafici nebo finanční poradci,“ vysvětluje Eva.

Pražský HubHub nabídne 250 míst

Z provozování sdílených míst a kanceláří se postupně stává velký byznys. Pouštějí se do něj velké korporace, lákající pracovníky na volnější, kreativní režim, i developeři, kteří cítí novou šanci. Na Příkopě ve stejné budově, kde sídlí známé hračkářství Hamleys, právě vzniká HubHub. Majitelé domu, realitní společnosti Immofinanz a Lordship, pronajaly část prostor developerské firmě HB Reavis, která má vlastní koncept takzvaných coworkingových center.

Pražský HubHub bude prvním v Česku a třetím po Bratislavě a Varšavě. Nabídne přes 250 pracovních míst, prostor pro semináře, terasu, vybavené kuchyňky, relaxační zóny nebo speciální telefonní budky. Pronajmout si bude možné jedno pracovní místo nebo rovnou kancelář s non stop přístupem.

 Zasedačka roku SAP, Praha 5.
V Praze jsou kanceláře plné. Zaměstnanci sdílejí místa

„Nevytváříme jen prostor pro komunitu mladých podnikatelů, ale i místo, kde se setkávají inspirativní lidé a talenty. Naším cílem je propojovat startupy a zavedené firmy, které se chtějí víc přiblížit novým nápadům a myšlenkám,“ říká manažerka projektu Natália Kisková. Do konce roku HB Reavis plánuje otevřít HubHub ještě v Paláci ARA.

U Staroměstského náměstí funguje centrum Opero. Sdílené prostory nabízí ve Štencově domě, kde kdysi bývala tiskařská manufaktura. Opero si za rok a půl existence vydobylo na kancelářském trhu renomé. V soutěži CBRE Zasedačka roku letos zvítězilo v kategorii Nejatraktivnější pracovní prostředí, v konku-renčním klání Kancelář roku vyhrálo kategorii Hub & co-working.

Vedle O2 areny vzniká kancelářská budova (vizualizace), jejímiž investory jsou Kaprain Group a Lighthouse Group.
V sousedství 02 areny roste nová kancelářská budova. Bude stát asi 1,15 miliardy

Investovat do originálních kanceláří je současný trend. Firmy soupeří o kvalitní odborníky, kterých je na trhu momentálně nedostatek. „Do designu se ještě nikdy neinvestovalo tolik jako dnes“, říká Radek Procházka z poradenské společnosti Prochazka & Partners.

Levnější než pronájem kanceláře

Kolik je aktuálně v metropoli sdílených kanceláří, nelze přesně vyčíslit. Vedle těch už zavedených totiž zkoušejí na trhu prorazit i „garážové“ projekty.

„Coworkingových center je zatím několik desítek. Většina je spojená s takzvanými startupy a akcemi zaměřenými na budování kontaktů,“ popisuje Jan Kohoutek ze společnosti Deloitte. Ta letos zveřejnila studii, popisující boom sdílených pracovišť: „Na rozdíl od tradičnějšího modelu obsluhovaných kanceláří zde členové sdílejí nejrůznější zařízení jako nábytek, tiskárny, telefony, provozní a technickou podporu. Sdílejí náklady na budovu, internet či energie. Pronajímání prostoru na základě členství často vede k nižším nákladům než pronájem běžné kanceláře.“

Rezidence Churchill - vizualizace
Na nevyužitém pozemku za magistrálou roste moderní kancelářský komplex

Toto efektivní využití prostor je atraktivní pro firmy, které vyžadují flexibilitu, jako například malé a rychle rostoucí společnosti, živnostníky, technologické a mediální firmy a všechny podniky, které v této verzi moderního pracoviště mohou vzkvétat, především ty zaměřené na zaměstnance z generace mileniálů a lidi, kteří chtějí pracovat v komunitě stejně smýšlejících kolegů.