Nejpodrobněji se sdílenou ekonomikou ve svém programu zabývají Piráti. Tento model podnikání podporují, chtějí ale, aby provozovatelé příslušných služeb soutěžili s tradičními službami za férových podmínek. Pro lidi pracující v jednom odvětví by tak měly podle Pirátů platit shodné podmínky bez ohledu na to zda pracují pro klasickou nebo sdílenou službu. Strana také zdůrazňuje, že všichni tito pracující musí platit daně, stejně jako daně musí platit i platformy, které služby zprostředkují.

Zelení v programu upozorňují, že sdílená ekonomika sice může přinést výhody v podobě rozbití monopolů a zlepšení podmínek pro zákazníky, zároveň ale hrozí vznik negativních vedlejších efektů, jako je v případě Airbnb snížení dostupnosti bydlení. Strana proto chce, aby stát situaci na trhu analyzoval a v případě potřeby přijal regulace, které negativní dopady sdílené ekonomiky minimalizují.

Ze stran zastoupených ve Sněmovně se sdílenou ekonomikou nejhlouběji zabývá ČSSD. Strana chce tuto formu služeb regulovat tak, aby se využil jejich potenciál pro ekonomický růst a zlepšení kvality života a zároveň se zamezilo nekalé konkurenci ze strany sdílené ekonomiky. ČSSD také chce zabránit tomu, aby se lidé pracující pro sdílené služby vyhýbali placení daní, sociálního a zdravotního pojištění.

Hnutí ANO v programu uvádí, že sdílenou ekonomiku podporuje. Zároveň je podle hnutí nutné zajistit rovné podmínky pro podnikání všem. Bližší informace v programu uvedeny nejsou.

TOP 09 se nechce sdílené ekonomice bránit. Je podle ní třeba vytvořit takové podmínky, aby inovace v tomto odvětví přinášely české firmy. O způsobu, jak to zajistit, strana v programu nepíše.

ODS, KSČM, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí (STAN) ani hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se ve svých programech problematice sdílené ekonomiky nevěnují.

Sdílenou ekonomikou se v červenci zabývala i současná vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy vyzval ministry, aby připravili svým nástupcům podklady pro případné legislativní změny v této oblasti. Podle vládní analýzy by stanovené regule neměly tvořit překážku a neměly by od sdílení odrazovat, měly by ale bránit nekalé konkurenci a zajistit ochranu spotřebitelů. Stanovit by se měly třeba minimální požadavky na kvalitu a bezpečnost, odpovědnost platformy a uživatelů za škody či možnost reklamace.

Situací kolem sdílené taxislužby se zabývala i Sněmovna, která chtěla stanovit podmínky pro tento druh podnikání. Příslušný návrh se ale nepodařilo projednat a do říjnových voleb už se poslanci nesejdou. Případné nové projednávání problematiky tak bude muset po volbách začít od začátku.