"Každá nová třetí země je perspektivní trh. Potom, co jsme ztratili ruský trh na hodně dlouho, je každá oblast perspektivní," řekl dnes Kopáček. Evropské mlékárny již dva roky totiž nemůžou kvůli ruskému embargu na dovoz potravin v této zemi své produkty nabízet. V Evropské unii se následně vytvořil přebytek mléka a klesly jeho výkupní ceny. Zemědělci jej tak prodávají pod náklady.
Otevře se českému mléku trh v Africe?
Větší možnosti ale vidí Kopáček na severu Afriky. Do Kolumbie se podle něj budou moci hlavně vozit pouze trvanlivé výrobky. "Kondenzované mléko, sušené mléko, ale těžko se tam dostaneme s čerstvými mléčnými výrobky, které mají trvanlivost do jednoho měsíce," dodal předseda.
Možnost na export se otevírá i v Číně, kdy podle něj končí hospodářská recese. "Konkurence pro české firmy tam ale bude velmi vysoká, protože se tam chtějí vrátit všichni velcí evropští hráči," uzavřel. Podle veterinářů se nyní o možnosti většího vývozu do Číny jedná, stejně jako o vývozu mléčných výrobků na Kubu a do Koreje.
V srpnu začala v ČR výkupní cena mléka po více než dvou letech sice růst, když stoupla o deset haléřů. Zemědělci podle údajů ministerstva zemědělství tak prodávali v září mlékárnám litr mléka zhruba za 6,40 Kč, ovšem stále zhruba dvě koruny pod výrobními náklady.