Vzpomenete si ještě na časy, když jste hledal jméno pro firmu? Jakou budoucnost jste si představoval?

Vzpomínám si velice živě, nicméně tato etapa netrvala příliš dlouho. Vzhledem k tomu, že předchozí ekonomický systém v podstatě zbankrotoval a začínalo se doslova z popela, myslím, že název firmy Fenix se přímo nabízel.

V každém případě jste měl při výběru podnikatelského oboru šťastnou ruku. S vašimi topnými systémy jste se z malého Jeseníku rozlétl do širého světa, exportujete do 60 zemí. Kam všude? Neláká vás například představa dobýt Čínu?

V Číně jsme byli velmi aktivní od roku 1996 do roku 2007, kdy jsme zde ukončili veškerou činnost. Osobně jsem přesvědčen, že Čína je obrovská bublina, jejíž splasknutí vyvolá ve světě nemalé otřesy rozhodně to však není tržní ekonomika.

V jistém rozhovoru jste se vyjádřil v tom smyslu, že skoncovat s podnikáním jste vážně chtěl jen jednou ne tak dávno, po návratu z cesty do bruselského sídla Evropské komise. Co se vám tam nelíbilo? Nejste zastáncem evropské integrace?

Cyril Svozil se narodil
 v roce 1954 v Prostějově. Je absolventem Hornicko–geologické fakulty Vysoké školy báňské v Ostravě.

V roce 1990 jako většinový společník založil „na zelené louce" společnost s ručením omezeným Fenix, zabývající se výrobou elektrických topných systémů. Ve firmě působí nepřetržitě jako generální ředitel.

Nyní je to holding exportující do 62 zemí světa. Je největším evropským výrobcem tzv. velkoplošných sálavých systémů.
 V roce 2015 dosáhl tržeb ve výši více než 1,2 miliardy korun.

Zastáncem evropské integrace jsem, ovšem v podobě volného pohybu zboží, služeb a lidí. Následná užší integrace může, ale také nemusí přijít ovšem přirozeným vývojem a za další desítky či stovky let. Nejsem příznivcem sociálního inženýrství a současný Brusel je jím, bohužel, přeplněn k prasknutí.

Vaše společnost vyrábí plošné tepelné systémy od podlahového vytápění až po sálavá topidla a úspěchy slavíte i s různými úspornými modely. Přece však, elektřinu je nutné nejdříve vyrobit. Jaký je váš názor na zdroje její výroby, například na atom?

Elektrická energie je jediná energie s potenciálem být plně bezemisní, případně bezemisní a navíc ještě obnovitelná. Je to jediný druh energie, kterou si teoreticky může vyrobit kdokoliv bez vazeb na přírodní bohatství. Teď jde pouze o využití tohoto potenciálu. Jaderná energetika zcela jistě má a i v blízké budoucnosti bude mít strategické místo v energetickém mixu.

Nebolí vás srdce, když vidíte solární panely rozesety na nejlepší zemědělské půdě?

Všechny experimenty s umělou podporou jsou zcestné a vedou pouze k takovým excesům, jakými jsou ony panely na polích. Podívejte se na nedávnou minulost, na všechny ty dramatické technologické změny internet, mobilní telefonie které vznikly mimo jakékoliv úsilí a záměry všech těch plánovačů a dotačních šílenců. Naprosto změnily svět. Ukažte mi jeden jediný dotovaný a plánovaný záměr se stejným dopadem.

Zabýváte se i vy jako podnik využitím sluneční energie?

Ano, myslíme si, že ve střešním provedení mají solární panely smysl. Dnes jsou již ekonomicky návratné a zejména ve spojení s bateriovými úložišti umožňují využívat budovy jako aktivní prvky v řízení celé energetické soustavy. Osobně očekávám, že vývoj v tomto oboru změní poměrně rychle náš svět stejně tak, jako se to podařilo v předešlých jmenovaných případech.

Jak si představujete budoucnost lidstva, pokud jde o energetickou bilanci?

Jsem hluboce přesvědčen o tom, že i vzhledem k výše uvedenému je budoucností elektrická energie. Zrovna před několika dny jsem od našeho partnera v Kanadě dostal informaci, že provincie Ontario se rozhodla postupně nahrazovat plynová topidla v obytných objektech za elektrická. Tento trend je umožněn zejména zvyšováním podílu obnovitelných zdrojů v energetickém zásobování celé této rozsáhlé oblasti, ve které žije více než dvanáct milionů obyvatel.

Mají přímotopy budoucnost? A budou jednou všechny stavby energeticky soběstačné?

V moderních budovách ve standardu domů s téměř nulovou spotřebou energie jsou přímotopy v podobě sálavých systémů bezkonkurenčně nejlepším řešením. Jednak vzhledem k flexibilitě a snadné regulaci, jednak kvůli minimální údržbě a dlouhé životnosti.

Který z vašich výrobků si z technického či inovačního hlediska ceníte nejvíce?

Určitě jsou to sálavé topné systémy Ecofloor, Ecofilm a Ecosun, které v sobě spojují elegantní vzhled a úspornost. Posledně jmenovaný výrobek lze například opatřit hezkým potiskem, takže se stává originální součástí interiéru.

Které metody řízení se vám nejlépe osvědčily za těch pětadvacet let?

Určitě bych uvedl dvě ponechat lidem za prvé samostatnost a za druhé zodpovědnost při rozhodování. Takový postup je velmi motivující a jednoznačně vede k dobrým výsledkům. Proto má i naše firma holdingovou strukturu s velkou nezávislostí jednotlivých jednotek.

Co si myslíte o současném ekonomickém prostředí v České republice? Vychází stát podnikatelům vstříc, anebo jim spíše hází klacky pod nohy?

Obávám se, že stav se trvale zhoršuje, roste byrokracie, regulace a právní chaos. Dnes by bylo již nepředstavitelné vybudovat stejnou firmu, jako je naše, za srovnatelných podmínek, tedy těch, které jsme měli my. Bohužel vliv tohoto obrovského problému se projeví až za mnoho let, a to již bude pozdě k nápravě.

Jste velkým zaměstnavatelem a dosahujete úctyhodných tržeb, když letos atakujete hranici 1,3 miliardy korun. Zdá se, že jste už na podnikatelském Olympu. Kterých cílů chcete ještě dosáhnout?

Nikdy si nemůžete říct, že jste na vrcholu, to by byl začátek konce. Vždy je kam jít a co rozvíjet. Naštěstí!