Proti tomu se však ohradil tehdejší ministr zemědělství Jiří Milek. „Státní pozemkový úřad je apolitický úřad, jeho obsazení není součástí žádných vyjednávání. Myslím, že paní ředitelka svou pozici v této souvislosti přeceňuje, sama nejlépe ví, že naše debata o jejím výkonu funkce se týkala výhradně jejího profesního působení,“ uvedl tehdy v reakci na vyjádření Maradové Milek.

Ministr dopravy Dan Ťok.
Nová vláda: dva ministři se narodili v Brně, šéf dopravy zase vyrůstal ve Veselí

Bývalý ministr následně nařídil audit hospodaření SPÚ, aby získal reálný obraz o fungování úřadu. „Je to jediný způsob, jak získat reálný obraz o fungování SPÚ a v době, kdy se paní ředitelka staví do role politické oběti, to považuji za nevyhnutelné,“ vysvětlil v březnu Milek.

Indicie o nesrovnalostech v hospodaření SPÚ měl i premiér Andrej Babiš, který uvedl: „Doufejme, že to hospodaření pozemkového úřadu bylo v pořádku. Já mám signály, že nebylo.“

Maradová byla ve funkci čtyři roky, na základě výběrového řízení ji jmenoval bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Jan Hamáček a Petr Krčál
Odstupující ministr Krčál na jednání vlády nebude, zastoupí ho náměstek Martinec

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, řeší restituční žádosti a stará se i o pozemkové úpravy. Sedmačtyřicetiletá Maradová byla v jeho čele od června 2014. O místo se tehdy ucházelo dvanáct lidí, tehdejší ministr zemědělství Jurečka Maradovou jmenoval na základě doporučení výběrové komise.

Její jmenování tehdy bylo napadeno trestním oznámením. Podezřelým byl podle něj tehdejší státní tajemník ministerstva zemědělství Jiří Bakalík, který údajně Maradovou vybral, ačkoli nesplnila zákonem stanovenou délku praxe. Policie však nezahájila úkony trestního řízení ani nevedla prověřování věci, protože neshledala podezření pro spáchání trestného činu.

Andrej Babiš (vlevo) a Jiří Milek.
Milek nařídil audit pozemkového úřadu. Chování Maradové bylo nestandardní, tvrdí