Kdekdo by si řekl, že sehnat v dnešní době chatu bude mnohem snazší, než tomu bylo například v loňském roce. Přeci jen kvůli epidemii koronaviru se někteří lidé dostávají do ekonomických problémů, zvažují prodej nepotřebného rodinného majetku. Jenže to rozhodně neplatí pro chaty.

Ty si lidé ponechávají a ti, co je nemají, se po jejich pořízení poohlížejí. Sehnat ale „letní“ sídlo není vůbec jednoduché, zvláště pokud sháníte chatu v turisticky oblíbených lokalitách jako je například povodí řeky Berounky a okolí, ale i v blízkosti známých kempových oblastí, chráněných krajinných oblastí a podobně.

Kempování.
Jak vidí Češi tuzemské kempy: dvě hlavní podmínky splňují

„Evidujeme celkově zvýšený zájem, tedy nejen na pozemky se zahradou a podobně. Oproti dubnu loňského roku se zvýšila poptávka o zhruba deset procent. Takže trh s nemovitostmi funguje nadále, stejně tak ani neklesají ceny,“ řekla Regina Svatá, vedoucí pobočky M&M v Berouně.

Zvýšenou poptávku především o chatky potvrzuje také rakovnický realitní makléř Vít Malý z MT Progress. „Zahrádky jsme v nabídce moc neměli, ale o chaty je opravdu velký zájem. V některých případech byla reakce lidí i několikanásobně vyšší než obvykle. Po tom, co se dalo do nabídky, byla opravdu velká tlačenice,“ potvrzuje Vít Malý s tím, že největší zájem je obvykle o chatky u Berounky na Křivoklátsku.

„Ale řekl bych, že v tuto chvíli to bylo celkem jedno, kde se chata nachází. Prodával jsem například i v Kladně-Dubí, kde je taková uzavřená chatařská osada. Přitom v okolí nic moc zajímavého není, přesto zájem lidí o jakoukoliv chatu byl enormní,“ podotkl makléř. Ceny za chaty vzhledem ke stále se zvyšující poptávce každým rokem rostou. „Zvyšování cen je samozřejmě otázka poptávky a nabídky. Roli hraje také stav chaty, sítě a lokalita. Když je chata např. v horším technickém stavu nebo se špatným přístupem cenu ze dne na den nezvýšíte,“ vysvětluje makléř.

Koupit chatu je časově náročné

Slova realitních makléřů potvrdil Deníku i Ladislav Pokorný, který se před časem přistěhoval z Mladé Boleslavi do Kladna. Od října sháněl pro rodinu, jak sám říká, relaxační objekt. „O pořízení chaty jsem přemýšlel dlouho a po jarních událostech jsem si s manželkou řekli, že si nějakou menší koupíme. Bydlíme v panelovém domě, oba pracujeme ve fabrice. Koupit chatu bylo časově náročné. Musel jsem nabídky hlídat, protože pokud se objevila ráno, k večeru už mi bylo velmi často řečeno, že jsem několikátý v pořadníku,“ řekl Ladislav Pokorný. Nakonec chatu sehnal v povodí Berounky na Křivoklátsku.

Mnoho českých turistů se letos vydá na dovolenou automobilem.
Na dovolenou za hranice po vlastní ose? Cestování automobilem má svá úskalí

„Narůstající zájem o investice do rekreačních nemovitostí pozorujeme i u nás. Jen za poslední tři měsíce se zájem o hypotéky na koupi chat a chalup zvednul o třicet procent. Nejčastěji si přitom Češi na nákup chat a chalup půjčují do jednoho milionu korun,“ sdělil Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.