Lidé v Semilech už vědí, kolik bude stát napojení města na podzemní zdroj geotermální energie. Ekonomové vypočítali, že hlubinný vrt z hloubky více než dva kilometry by přišel na rovnou miliardu korun. To je víc než šest ročních rozpočtů Semil, stejně tak by se za tuto částku dala postavit 5 kilometrů dlouhá dálnice nebo koupit luxusní ostrovní rezidence se šesti ložnicemi nejlepšího světového golfisty Tigera Woodse na Long Islandu.

„Jediné náklady Semil zatím činí 150 000 korun, které zaplatíme za zapojení do projektu výzkumu využití geotermální energie. O tom rozhodlo poslední zastupitelstvo,“ připomněl semilský starosta Jan Farský.

Geotermální vrt, který stojí na konci dlouhé cesty, by dokázal město na dlouhé roky zásobovat ekologickou a hlavně levnou energií. Vědci spočítali, že podloží ČR v sobě kumuluje energii jako 20 000 elektráren Temelín. Horká voda z podzemí by dokázala zásobovat teplem celé sídliště Řeky a další objekty. Teplá voda s párou by navíc dokázala vyrábět elektřinu. Byl by to převrat v energetickém hospodaření a Semily by se staly městem s nejlevnější cenou tepla na mapě republiky. Proč ten podmiňovací způsob? Geotermální vrt je totiž snem, jehož uskutečnění brání množství proměnných skutečností. Jak připomněl Martin Kloz, ředitel Centra pro výzkum energetického využití litosféry, Semily sice mají jeden z nejlepších předpokladů k využité geotermální energie v rámci ČR, ale pouze podle teoretických odhadů. Aby se mohli odborníci přesvědčit, že v horninách dva kilometry pod Semilami je dostatek tepla pro energetické využití, je třeba udělat průzkumný vrt. A ten sám o sobě stojí obrovské prostředky.

Průzkum za miliardu nic nezaručí

„Výkup pozemků, vybavení a zřízení servisního střediska včetně veškerého vybavení, včetně mzdových a provozních nákladů vyjde celkem na 300 milionů korun,“ stojí ve zprávě pro semilské zastupitele, kterou si město nechalo vypracovat. Samotná vrtná souprava, která by se prokousala až dva a půl kilometru pod povrch zemský, stojí podle zprávy půl miliardy korun. A to jsou náklady, které se musí vynaložit bez ohledu na výsledek, který může být negativní. Podle Martina Kloze existuje asi třicetiprocentní riziko, že průzkumný vrt přinese špatné výsledky.

„Možností pro uhrazení investice je více - od plného zapojení soukromého kapitálu po samostatné zapojení města,“ nadnesl semilský starosta Jan Farský. Již dnes je ale jisté, že bez nejméně osmdesátiprocentní pomoci Evropské unie se do země vrtat nebude. Investorů, kteří by se do projektu vrhli, totiž na Semilsku příliš není. Sám starosta přiznává, že i v případě pozitivních výsledků z průzkumných vrtů bude využití tepla z nitra země aktuální nejdříve za šest nebo sedm let. Samotné vrtání do obrovských hloubek navíc trvá nesmírně dlouho, celé roky by trval pouze průzkum podloží. Pokud by se ale potvrdilo, že horniny pod městem jsou tepelně vhodné, jednou pro vždy by se v Semilech vyřešil problém s energiemi. A to je vize, která láká i ty největší pesimisty.

Studená voda dovnitř, teplá zase ven

Princip geotermální teplárny je velmi primitivní. Udělají se dva vrty do země, jdoucí nejlépe přes dva kilometry hloubky. Do jednoho se následně vhání studená voda a z druhého se čerpá již ohřátá na 70 - 80° Celsia. Studená voda pak v uzavřeném oběhu opět míří do hlubin země, aby se ohřála na požadovanou teplotu. Voda může sloužit nejen pro vytápění bytů, ale jako užitková. Doporučení využívat teplo z matičky Země Semilům sdělil pražský energetik a zaměstnanec analytické firmy Raen Evžen Přibyl, který na objednávku vytvořil městu energetickou koncepci na další roky. Podle něj jsou Semily vhodným místem pro geotermální vrt. „Návratnost investice bez jakýchkoliv dotací jsem propočítal na 11 let. Stavba samotné geotermální elektrárny by spolykala asi 130 milionů korun,“ zdůraznil před časem pro Deník energetik.