Domovy pro seniory a pro lidi se zdravotním postižením stejně jako ostatní citelně pociťují navyšování provozních nákladů a výrazný nárůst cen, zejména u energií či potravin. „Náklady na energie narůstají mnohdy více než stoprocentně. Příjmy takovým tempem ale rozhodně nerostou,“ uvedla pro Deník Nikola Šimíková, ředitelka Duhového domu Ostrava, zajišťujícího péči lidem se zdravotním postižením. Vítá proto, že částka, kterou si tyto domovy mohou měsíčně účtovat za ubytování a stravu jednoho člověka, naroste od března přibližně o dva tisíce korun.

Důchody vzrostou o víc než tisíc korun. Ilustrační foto.
Důchody se od června mimořádně zvýší. Spočítejte si, jak se změní vaše penze

Počítá s tím nová úhradová vyhláška chystaná ministerstvem práce a sociálních věcí. V současné době je strop 11 400 korun. „Změna je nutná především proto, že úhrady se nenavyšovaly již osm let. A to i přes skutečnost, že od roku 2014 významně narostly platy, mzdy i starobní důchody,“ řekla Deníku mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Ani zvýšení maximální možné částky však podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého stačit nebude. Nepokryje to, co v zařízeních na ubytování a stravu vynakládají. Náklady se totiž podle něj u jednotlivce pohybují kolem 16 tisíc korun měsíčně. Rozdíl dotuje stát.

Zjišťování financí a majetku

Pracovní skupina MPSV proto plánuje radikálnější změnu. Ministerstvo ji dojedná a předloží během dvou let. „Jednáme o tom, že lidé se budou na nákladech částečně spolupodílet ze svých úspor nebo jim přispěje rodina,“ uvedl pro Deník Horecký, který je členem zmíněné pracovní skupiny MPSV. V takovém případě bude stát zjišťovat finanční a majetkovou situaci lidí.

Přispívat chce jen lidem, kteří doloží, že na ubytování a stravu nemají prostředky. Těm už nyní musí v zařízeních snížit částku natolik, aby jim zůstalo alespoň patnáct procent příjmu. Případná změna nebude mít vliv na poskytování přímé sociální a zdravotní péče, kterou nadále bude hradit stát.

Bývalá vláda osekala peníze pro babičky a dědečky- pěstouny s odkazem na to, že se starají o „vlastní krev“. Tedy že vůči svým vnukům mají vyživovací povinnost.
Zákon uškodil babičkám s vnoučaty v pěstounské péči. Sebral jim měsíčně tisíce

Na možná úskalí upozorňuje viceprezidentka Asociace péče o seniory Kristýna Hypšová. Je podle ní třeba brát v úvahu jak situaci poskytovatelů sociálních služeb, tak lidí, kteří je potřebují k plnohodnotnému životu. Právo žádat víc peněz na část svého provozu, tedy ubytování či jídlo, poskytovatelé podle ní mají. Za citlivé však považuje možné úvahy, že by stát zjišťoval, jaké mají lidé příjmy a majetek.

„Nechceme, aby stát nutil většinu seniorů v sociálních službách vzdát se svého majetku,“ řekla Deníku. Zájem o pobytové služby roste. V současné době je v domovech pro seniory asi 35 tisíc lidí. Další tisíce jsou v domovech pro lidi s postižením.

Zvýšení úhrad

MPSV navrhuje novelizovat s účinností od 1. března 2022 úhradovou vyhlášku.

Maximální výše úhrad klientů v domovech seniorů a v domovech pro lidi s postižením se zvýší:
• za ubytování z 210 Kč na 250 Kč na den
• za stravu ze 170 Kč na 210 Kč na den