„S ukrajinskou stranou jsme o opravách diskutovali asi od loňského listopadu. Jeden z výstupů bude oprava tanků T-64, které ukrajinská armáda potřebuje. Dohodu jsme podepsali přibližně před dvěma měsíci v Kyjevě, v současné chvíli už je podepsaný i kontrakt,“ uvedl ředitel.

Ukrajinské tanky T-64 se doposud v Česku nikdy neopravovaly, proto bylo třeba techniky z VOP CZ důkladně proškolit přímo na Ukrajině. Do Česka poté dorazí i ukrajinští technici, kteří zde budou na úpravách spolupracovat.

Ilustrační snímek
Firma z Šenova zahájí opravy tanků T-64. Ty následně poputují na Ukrajinu

Rozsah kontraktu mezi Českou republikou a Ukrajinou je rozdělen do dvou fází. Počítá se s tím, že dojde ke kompletní demontáži každého tanku, jeho povrchové úpravě a renovaci komponentů. V první etapě úprav dojde k opravě asi 30 dílů přímo na Ukrajině. Poté přijde na řadu druhá etapa, ve které přichází na řadu motor a systém řízení palby.

„Chtěli bychom tanky společně se státními podniky a firmami, které se zabývají zbrojním průmyslem, opravit tak, abychom byli schopni realizovat kompletní generální opravu přímo tady v České republice,“ uvedl výkonný ředitel.

Výroba a vývoj komponentů v Česku

Po příjezdu tanků do VOP CZ proběhne nejprve kontrola závad. „Vojáci nám sice nahlásí, jaké konkrétní poruchy tank má, nicméně se často mohou ukázat i další skryté závady,“ popsal Kučera. Následně proběhne výměna dílů a systému za nové a modernější části. Pokud nějaký komponent chybí, mohou si ho v podniku vyvinout a vyrobit sami.

„Náhradní díly k armádní technice jsou nyní potřeba hlavně na Ukrajině, ale my si některé komponenty můžeme sami vyvinout a následně vyrobit ,“ uvedla mluvčí VOP CZ Kateřina Urban Samková.

Spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček
Složili se na něj Češi. Tank Tomáš už byl nasazen do bojů na Ukrajině

Po dokončení oprav se provádí několik testů, které prověřují, zda všechny části a systémy fungují správně. Pokud ano, přichází na řadu i jízdní zkouška. „Vše musí podléhat státnímu ověřování jakosti, což je specialita pro obranný průmysl (organizace zřízená Ministerstvem obrany ČR). Jde o jakostníky, kteří kontrolují, zda technika splňuje všechny potřebné parametry kontraktu. Poté dostane razítko a tank je připraven,“ dodal Kučera.

Opravené tanky poté poputují rovnou na Ukrajinu, kde budou připraveny k použití.

Nadšenci a modeláři

Ve VOP CZ pracuje kolem 700 zaměstnanců. V úseku, kde se armádní technika renovuje, pracují především nadšenci, modeláři nebo bývalí vojáci a tankisté. Zájem o tuto profesi je spíše osobní. Nikde se obor týkající se oprav a výroby armádní techniky nevyučuje, a proto je zde běžné, že si zaměstnanci předávají znalosti z generace na generaci.

„Lidi máme, nicméně jich nikde není dost, jako v každé firmě, která se zabývá opravou armádní nebo vojenské techniky. Základ zaměstnanců tady ale je, protože už máme zkušenosti s opravami a výrobou armádní techniky pro Armádu České republiky. Nyní jsme ale přijali nové kolegy, právě kvůli projektu týkajícího se ukrajinských tanků,“ vysvětlil výkonný ředitel.