Že kartel musí zareagovat na čím dál nižší ceny ropy na světových trzích, se vědělo již delší dobu. Jen během posledního měsíce se hodnota ropy Brent propadla o 24 procent na 62 dolarů za barel. Takto levně se dala pořídit naposledy během finanční krize v roce 2008.

Původně se proto spekulovalo, že počínaje novým kalendářním rokem dojde celosvětově k omezení dodávek této strategické suroviny až o 1,5 milionu barelů denně. Bez pomoci ostatních těžařských velmocí by nicméně OPEC sám takto významné redukce schopen nebyl. Bylo proto nezbytné, aby se zapojily i další státy, zejména pak Rusko, které se vídeňského zasedání rovněž zúčastnilo.

Ani v rámci samotného kartelu ale nebylo dosažení konsenzu kdovíjak jednoduché. Írán coby jeden z členů OPECu totiž trval na tom, aby mu byla udělena výjimka, díky níž by svoji produkci nijak omezovat nemusel. Dle představitelů této asijské země by se totiž vzhledem k sankcím, které na něj uvalily USA, mohl dostat do nemalé finanční tísně. S něčím podobným ale Saudská Arábie souhlasit odmítala, a tak jednání na nějaký čas uvázla v mrtvém bodě.

Bez Ruské pomoci by to nešlo

Celou záležitost nadále komplikovala skutečnost, že měl-li být rozsah omezení dodávek černého zlata takový, jak se původně očekávalo, potřeboval OPEC pomoc Ruska. Jednání s Moskvou byla na programu dnes, potíž však spočívala v tom, že ani kartel samotný neměl vzhledem k situaci kolem Íránu dlouhou dobu jasno ohledně toho, kolik během nadcházejícího roku vytěží.

V odvolání na zdroje blízké ruskému ministrovi energetiky Alexandru Novakovi agentura Reuters uvedla, že Moskva je ochotna přispět omezením až 200 tisíc barelů, díky čemuž by celková denní produkce mohla klesnou o více než jeden milion barelů.

Zdlouhavá jednání

Ještě v pátek odpoledne to vypadalo, že dohody mezi OPECem a přidrženými partnery jen tak rychle dosaženo nebude. Saudská Arábie se totiž nehodlala smířit s tím, že by Írán dostal z chystaného omezení těžby onu výjimku.

Tu si však Teherán podle BBC nakonec skutečně prosadil, čímž tak byla poslední překážka stojící v cestě plánovanému snížení těžby odstraněna.

V příštím roce by se dle dostupných informací mělo denně vytěžit o 1,2 milionů barelu ropy méně, přičemž OPEC zredukuje svoji produkci o 800 tisíc barelů, zbývajících 400 tisíc pak připadne na Rusko a další ropné mocnosti.